Slavíčkovy Kameničky mají stále své kouzlo

      
Nad výstavou převzala záštitu Jana Pernicová

(9.5.2014)

Pardubice – Dosud nejrozsáhlejší soubor děl českého krajináře Antonína Slavíčka inspirovaných Kameničkami v Železných horách sestavila pro svou  novou výstavu Východočeská galerie v Pardubicích. Díky Pardubickému kraji se podařilo také restaurovat a přepravit na pardubický zámek divadelní kulisy, které umělec namaloval pro místní ochotníky při svém pobytu v Kameničkách. Náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová na vernisáži ocenila také současné fotografie Tomáše Kubelky, které zachycují neopakovatelnou atmosféru tohoto kraje.

      Výstava je připravena ve spolupráci s Národní galerií v Praze, Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem a řada obrazů je také ze soukromých sbírek. Zatím se nikdy nepodařilo shromáždit tak rozsáhlý soubor děl na téma Kameničky, jako v tomto případě.

Mimořádně jsou  také v Pardubicích vystavena díla z majetku Regionálního muzea v Chrudimi. Jedná se o kulisy, které vytvořil Antonín Slavíček ve spolupráci s Bohuslavem Dvořákem pro ochotníky v Kameničkách. Náročný transport, který spočíval v navinutí opony na válec a v následném restaurátorském ošetření akademickou malířkou Hanou Vítovou, bylo možné realizovat díky podpoře náměstkyně hejtmana Jany Pernicové, která převzala nad výstavou záštitu. Jejich osud provázejí úsměvné historky, které se našly ve Slavíčkově korespondenci J. V. Raisovi. O namalování kulis mistra požádal místní farář. Když se ze vsi odstěhoval, vyzvali místní hasiči oficiálním dopisem s úřední početí, aby kulisy svěřil do opatrovnictví jim, že je budou ochotníkům půjčovat, pokud budou hrát ve prospěch hasičstva. Slavíček jim však odepsal, ať kulisy přenechají ochotníkům a doufal, že si je moc nerozhněval. Nakonec zdobí podesty schodiště v hlinecké orlovně.

Genius loci hledal v kraji kolem Kameniček také pardubický fotograf Tomáš Kubelka. Aniž by předtím viděl Slavíčkovy obrazy, nacházel velmi podobné okouzlení krajinou stoupající až do nebe s barevnými akcenty objektů osvětlených sluncem v různých částech dne.

Výstava potrvá ve Východočeské galerii na Zámku Pardubice do konce srpna a poté bude přenesena do Karlových Varů.

Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77954/slavickovy-kamenicky-maji-stale-sve-kouzlo


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup