První české gymnázium v Karlových Varech věnovalo svým studentům dárek k pololetnímu vysvědčení: moderní laboratoř přírodních věd. Získalo ji díky příspěvku 200 000 korun od Nadace ČEZ. V pondělí 27. ledna byla moderní fyzikální laboratoř představena žákům, kteří se výborně umístili v krajských kolech Matematické a Fyzikální olympiády. Nechyběla přitom ani diskuse o uplatnění v energetice a efektní ukázky fyzikálních pokusů.
V soutěži o Oranžovou učebnu se minulý rok utkalo čtyřicet sedm středních škol z celé České republiky. Do finálového slosování postoupily školy, z nichž v krajských kolech zápolilo nejvíc soutěžících v poměru k celkovému počtu studentů.
„Úspěch našich olympioniků pomůže také ostatním studentům. Díky moderní učebně vybavené pro laboratorní práce a pokusy se výuka stane názornější,“ usmívá se Zdeněk Papež, ředitel gymnázia a učitel matematiky a fyziky. Na otázku, co v učebně studenty nejvíc potěšilo, odpovídá: „Hlavně samostatná pracoviště vybavená stolním počítačem, soustavou měřicích čidel a specializovaným softwarem. Žáci se na učebnu velice těšili, na jejich přání jsme mezi volitelné předměty přidali další tři fyzikální semináře.“
Energetici pro studenty připravili také přednášku o uplatnění v technických oborech a speciální fyzikální show, v níž největší ovace sklidila ukázka supravodivosti, dusíková pistole a demonstrace vysokého napětí.
„Do finále soutěže o Oranžovou učebnu postoupilo patnáct škol z celé České republiky. Rozhodoval poměr studentů, kteří se probojovali do krajských kol Matematické nebo Fyzikální olympiády. Z těchto patnácti škol jsme pak losovali,“ vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ a dodává: „Každý rok má šanci jiná škola. Ty s vynikajícími matematickými a fyzikálními talenty se do finále dostávají opakovaně. Záleží na vědomostech i na štěstí.“
Martin Wirth, který se probojoval až do celostátního kola Fyzikální olympiády, se nové učebny nemohl dočkat: „Umožní nám provádět přesnější měření a přes internet nás propojí se světovými fyzikálními laboratořemi,“ usmívá se.
První české gymnázium v Karlových Varech
První české gymnázium je nejstarším gymnáziem v Karlových Varech, jeho historie sahá až do roku 1924. V současné době jej navštěvuje 641 žáků. Nová učebna podpoří i středoškolskou odbornou činnost, v níž škola vyniká. Úspěchy slaví zejména v matematice, biologii a astronomii.
Oranžové učebny po celé ČR
Dar 200 tisíc korun gymnáziu poskytla Nadace ČEZ z grantového řízení Oranžová učebna. Po celé republice je takových tříd už šedesát sedm. Speciálně vybavené laboratoře pro fyziku, chemii, matematiku nebo další odborné předměty umožňují provádět různá měření či experimenty. Přírodovědné předměty se tak stávají přístupnějšími. Studenti i pedagogové se například dočkají nových výukových simulátorů a speciální výpočetní techniky.
Partnerství energetiků a olympiád
Cílem partnerství organizátorů Matematických a Fyzikálních olympiád se Skupinou ČEZ je kvalitnější organizace soutěže, podpora koordinátorů a větší atraktivita pro soutěžící.
Skupina ČEZ podporuje technické vzdělávání od roku 1992. Například program Svět energie nabízí studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje odborníky z ČEZ do besed se studenty. Energetici také pořádají odborné stáže ve svých provozech (Jaderné a Energetické maturity či Letní univerzita) a organizují semináře pro středoškolské učitele. V neposlední řadě spolupracují se středními a vysokými technickými školami. Budoucí elektrikáře, strojaře a inženýry oslovují již v době studií. Síť partnerských škol zahrnuje 49 středních škol a 13 vysokoškolských fakult.
Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4553.html