„K zážitkovému vzdělávání používáme takzvané oblečky stáří,“ říká náměstkyně Markéta Nemšovská a vysvětluje: „Pokud si je obléknete, jejich jednotlivé části vás omezují v pohybu, především v pohybu malých i velkých kloubů a v oblasti páteře. Omezují také vaše zorné pole, zhoršují zrak, sluch i hmat. Závaží na nohou i rukách působí pocit omezení svalové síly. To všechno jsou potíže, které patří k seniorskému věku a ošetřovatelé a sanitáři tak měli možnost se vcítit do pocitů klientů, o které pečují.“
Zážitkové vzdělávání je tvůrčí a aktivní učení, což vzdělávaným umožňuje především intenzivní prožitek místo pouhého shromažďování informací. „Pomůcka je pro nás možností, jak se vcítit do pacienta v seniorském věku a jeho skutečných potřeb. Z reakcí zaměstnanců vidíme, že je problematika velice oslovila a hra na stáří je pro nás cennou zkušeností,“ dodává Markéta Nemšovská.
Projekt má název Rozvoj lidských zdrojů Svitavské nemocnice formou odborného vzdělávání nelékařského personálu“, číslo CZ.1.04/1.1.02/94.01082. Odstartoval v červenci 2013 a celkem 243 nelékařských pracovníků se až do konce června roku 2015 zapojí do 48 odborných vzdělávacích kurzů a do stovky seminářů a konferencí. Financuje jej Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost téměř dvěma a půl miliony korun.
Díky projektu si „nelékaři“ zvýší své odborné vzdělání, což potažmo zlepší kvalitu poskytované péče o pacienty, míru jejich spokojenosti a tedy i spokojenost personálu.
Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77097/ve-svitavske-nemocnici-se-vzdelavaji-zazitkem-a-tvurcim-ucenim