V Ostravě o víkendu natáčeli zahraniční filmaři

Regionální filmová kancelář FILM OSTRAVA!!! ve městě přivítala další filmovou produkci. První únorový víkend v Ostravě natáčel štáb Makido Film z německého Výmaru.

Dokumentární snímek mapuje příběh Sama Smilovice, židovského vězně pocházejícího z Československa. V květnu 1944, tedy v 16 letech, byl odvezen do koncentračního tábora v Osvětimi, v červnu jej přesunuli do koncentračního tábora Buchenwald. Podle indicií získaných z pamětí Sama Smilovice jej před smrtí v Buchenwaldu zachránil František Palkovský pocházející z Ostravy, který zajistil jeho přesun do tzv. „Bloku č. 8″ kde se o děti starali Franz Leitner a Wilhelm Hammann a podmínky pro přežití tam byly alespoň trochu lepší.

Dcera Sama Smilovice Fern Smiley, žijící v kanadském Torontu, se rozhodla zjistit okolnosti záchrany svého otce a uctít jeho památku. Ve spolupráci s ostravským Rotary klubem se týmu podařilo vypátrat vnuka Františka Palkovského, Libora Palkovského, který dodnes v Ostravě žije.

K prvnímu setkání Fern Smiley a vnuka Františka Palkovského došlo právě v Ostravě. Ve filmu se objeví záběry z prostředí ostravských Michálkovic, kde měl František Palkovský vlastní obchod a kde je také pochován, a další zajímavá místa z Ostravy a jejího okolí.

Výsledkem natáčení bude dokumentární film vysílaný na známé německé stanici MDR (Mitteldeutscher Rundfunk), který se stane součástí cyklu dokumentárních filmů „Po stopách předků“.

Zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/tiskove-zpravy/v-ostrave-o-vikendu-nataceli-zahranicni-filmari


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup