KARVINSKO, HAVÍŘOVSKO – V ulicích Karvinska přibudou stovky veřejně prospěšných pracovníků (VPP). Tři velká města – Bohumín, Havířov i Karviná se na tom v minulých dnech dohodla s úřadem práce (ÚP).
„Chceme především potrestat ty, kteří zneužívají sociální dávky, vyhýbají se jakékoli práci a stát jim velkoryse platí bydlení na ubytovnách. Zatímco současní veřejně prospěšní pracovníci mají tuto práci za odměnu a perou se o ni, tak většina ze tří stovek nezaměstnaných, které teď v našich městech zaměstnáme, ji budou mít za trest,“ shodli se primátoři Karviné a Havířova Tomáš Hanzel a Zdeněk Osmanczyk a starosta Bohumína Petr Vícha. Každé město zvolí počty nových míst podle svých potřeb, efektivity dopadu a možností.
Stát zajistí mzdu a pojištění pro VPP. Úřady spolu s ÚP podle předem daných kritérií vyberou vhodné pracovníky. Podmínkou pro to, aby se nezaměstnaný stal VPP, je minimálně rok v evidenci ÚP a pobírání dávek v hmotné nouzi. Všechna tři města už zkušenosti s VPP dlouhodobě mají a všude se tato pomoc osvědčila.
Vůbec rekordní počet veřejně prospěšných pracovníků v celé ČR budou mít v Bohumíně. Tam už teď působí na veřejných pracech 130 lidí, což je momentálně nejvíce v celém Moravskoslezském kraji. Do letních prázdnin se jejich počet skoro zdvojnásobí, nabrat by jich chtěli rovnou stovku, možná i víc. „Jednali jsme s úřadem práce i našimi technickými službami, BM servisem, který pro nás tuto službu zajišťuje. V příštích měsících jsme připraveni do akce nasadit až 250 lidí, tedy téměř dvojnásobek než teď. Práci pro ně vždy najdeme, pořád je co uklízet, uvažujeme i o tom, že by dohlíželi na čistotu v některých problematických lokalitách,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Čety v reflexních vestách už dnes v Bohumíně vypomáhají s úklidem. Jejich hlavní parketou je úklid města, sekání trávy nebo likvidace černých skládek. „My platíme jejich pracovní pomůcky a oblečení, plat jejich dozorce i likvidaci sesbíraného odpadu. Plat hradí VPP stát prostřednictvím úřadu práce,“ řekl Petr Vícha. Ten může na jedno pracovní místo veřejně prospěšného pracovníka přispět až 13 tisíc korun včetně pojištění, VPP obvykle pobírá minimální mzdu, a to 8,5 tisíce korun. „Mezi současnými VPP je řada těch, kteří chtějí pracovat a práce si váží, a ty je zapotřebí ocenit. Teď ale chceme přibrat dalších 100 až 120 veřejně prospěšných pracovníků, a ti práci nebudou mít za odměnu. U těch chceme, aby si zasloužili peníze, které od státu teď dostávají na sociálních dávkách či dávkách na ubytování. Chceme, aby ráno oblékli vestu s číslem a dostali lopatu a aby se večer vrátili unavení z práce a neměli už myšlenky na to, aby šli večer „sbírat šrot.“ Úřad práce proto žádáme, aby přednostně vybral ty, kteří bydlí na ubytovnách. Aby se už celý den nepoflakovali před ubytovnami a nedráždili pracující lidi,“ doplnil Petr Vícha s tím, že v Bohumíně je momentálně 2,5 tisíce nezaměstnaných.
Bohumín vloni vynaložil na VPP 2,4 milionu korun. Navýšení počtu VPP si vyžádá větší dohled i vybudování zázemí. V Bohumíně počítají s posílením dozorců, novými nástroji i s vybudováním zázemí pro tyto pracovníky. Náklady odhadují na necelé dva miliony korun.
Zdroj: http://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/16295-ulice-bohumina-budou-cistsi-mesto-da-praci-dlouhodobe-nezamestnanym.html