Špičková věda a technika na vlastní kůži

      
Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová naslouchá autorce projektu o vitamínu C

(20.3.2014)

Pardubice – Ionty v pivu, horký led, multikoptéry či otázka, kam se ztrácí tma? To jsou některé ze 139 projektů v České republice zcela unikátní soutěže, která dnes začala ve výstavním centru Ideon v Pardubicích. Na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji pořádaném společností AMAVET se mladí lidé setkávají s nejnovějšími poznatky vědy a techniky již sedmým rokem.

„O soutěž, kterou od jejích počátků podporuje Pardubický kraj, projevilo zájem dalších šest krajů. V pátek se jejich zástupci ze školské komise Asociace krajů České republiky budou moci na vlastní oči v Ideonu přesvědčit, jak vyspělé vědecké a technické projekty žáci a studenti připravili,“ upozornila na výjimečnost soutěže náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. Cílem soutěže, nad kterou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, je především podpořit u co největšího počtu dětí a mládeže v regionu profesní zájem o studium vědeckých a technických oborů.

„Soutěž je atraktivní sama o sobě. Ale kromě zábavy, napětí a kontaktu s nejmodernějšími technologiemi dětem a mládeži nabízí i zajímavé ceny – účast na soutěži v americkém Houstonu, Vernadského soutěži v Moskvě či studijní cestu do Francie,“ vysvětlil Stanislav Medřický, předseda Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET). Letos budou předány i zvláštní ceny Pardubické univerzity, Univerzity Hradec Králové a soukromých firem FOXCONN CZ, Prokop Invest s. r. o., Contipro Group, s. r. o., Bűhler s. r. o.

„Festival AMAVET zprostředkovává dětem a mládeži přímý kontakt s nejnovějšími vědecko-technickými postupy a může tak ovlivnit i jejich budoucí profesní orientaci. Právě po technických oborech je nejvyšší poptávka na trhu práce a jejich podpora je také prioritou Pardubického kraje,“ doplnila Jana Pernicová.

„Krajského kola se letos zúčastní 158 autorů ze základních škol a nižších tříd gymnázií se 82 projekty a 76 řešitelů ze středních škol s 57 projekty,“ uvedl předseda AMAVET Stanislav Medřický. Soutěž se koná ve čtvrtek 20. března 2014 od 10 do 15 hodin a v pátek 21. března od 9 do 13 hodin. V 13.30 hodin budou vyhlášeny výsledky a předány ceny.

V kategorii Junior je hlavní cenou krátkodobá odborná stáž ve Francii pro 30 nejúspěšnějších žáků a tři autoři nejlepších projektů je budou obhajovat v národním finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET v Akademii věd ČR 24. a 25. dubna.

V kategorii Středoškoláků autor nejlepšího projektu z oborů energetika, inženýrství nebo ekologie získá zvláštní cenu, kterou je účast v soutěži I-SWEEEP v texaském Houstonu na přelomu dubna a května 2014. Pět autorů nejúspěšnějších projektů v dubnu pojede na Vernadského soutěž v Moskvě, dalších 20 až 25 postoupí do národního finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET.

Právě v Houstonu zabodoval student Letohradského soukromého gymnázia Václav Kotyza, který na světové soutěži I-SWEEEP vybojoval 4. místo. Ještě v březnu 2014 se zúčastní klání v čínském Pekingu a v květnu bude reprezentovat Českou republiku na nejprestižnější světové soutěži středoškoláků INTEL – ISEF 2014 v USA.

„Také letos bude současně probíhat třetí ročník robotické soutěže Robo RAVE,“ doplnil informace o festivalu Stanislav Medřický. Název soutěže vychází z anglického Robots Are Very Educational (česky Roboti jsou velmi přínosní pro vzdělávání). Cílem soutěže je především podněcovat co nejvíce žáků základních a středních škol prostřednictvím řešení konkrétních robotických úkolů k odhalování a rozvíjení jejich tvůrčích schopností v technické oblasti a zájmu o studium technických oborů.

Vítězný tým soutěže v kategorii středoškoláků postoupí na Robo RAVE International, která se koná 1. až 3. května 2014 ve městě Albuquerque v americkém Novém Mexiku. Právě tam zazářili vítězové festivalu v minulých letech – Martin Schejbal a Martin Jaroš z Gymnázia Dašická v Pardubicích vybojovali první místo v kategorii Hašení ohně v konkurenci 53 týmů ze čtyř zemí.

Festival vědy a techniky pro děti a mládež AMAVET v Pardubickém kraji je určen starším žákům základních škol a středoškolákům. Pardubický kraj, Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s., Univerzita Pardubice a další partneři jej organizují již od roku 2007.

Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77538/spickova-veda-a-technika-na-vlastni-kuzi