Sólisté čtyř zemí zapějí Ódu na radost

Sólisté čtyř zemí zapějí Ódu na radostSkuteč – Óda na radost, v originále Ode an die Freude, je původně německá báseň napsaná Friedrichem Schillerem. Její známější forma je zhudebněna Ludwigem van Beethovenem roku 1824 jako čtvrtá a závěrečná věta jeho poslední dokončené 9. symfonie. Beethoven zde použil sborový zpěv jakožto nový prvek, který je v symfoniích zcela neobvyklý. Roku 1985 se Óda na radost stala hymnou Evropské unie.

     Tuto světoznámou skladbu si oblíbili i nejuznávanější morální autority „Znovu a znovu mě uvádí do úžasu 9. symfonie, toto mohutné mistrovské dílo, jež patří k světovému dědictví. Po letech osamocení a života v ústraní, v nichž Beethoven musel zápasit s vnitřními a vnějšími těžkostmi, které ho uvrhly do životního zklamání a zahořklosti a hrozily udusit jeho uměleckou tvorbu, skladatel, který mezitím zcela ohluchl, překvapí v roce 1824 veřejnost skladbou, která rozbíjí zastaralou formu symfonie a vystupňuje se za účasti orchestru, sboru a sólistů do mimořádného finále přitakání k životu a radosti,“ řekl bývalý papež Benedikt XVI.

Padesátičlenný orchestr Jihočeského Divadla a Jihočeské komorní filharmonie, sbor opery Jihočeského divadla a kvarteto sólistů Maria Bisso, sopran (Španělsko), Dagmar Volfová, mezzo-sopran (Česká Republika), WeiLong Tao, tenor (Čína) a Alexander Beñ, bariton (Ukrajina) povede argentinský dirigent Mario De Rose.

To vše nasvědčuje tomu, že slavnostní zakončení XI. ročníku festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč dne 4. května bude opravdu velkolepou záležitostí..

Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77025/soliste-ctyr-zemi-zapeji-odu-na-radost


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup