Pražský primátor si vyzkoušel program Bezpečnostní průpravy dětí předškolního věku

Přibližně sedm desítek dětí z mateřské školy Peroutkova v Praze 5 dnes čekala důležitá návštěva. Vydali se totiž za nimi profesionální záchranáři, kteří jim názorně předvedli, jak se chránit před nebezpečnými úrazy. Společně s nimi přišli předškoláky povzbudit také primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček a radní pro oblast školství a volného času Ludmila Štvánová. Úrazy mají na svědomí až 300 dětských životů ročně a vedou tak k mnoha zbytečným úmrtím dětí.

  • 14. květen 2014

Dnešní akce byla součástí speciálního projektu „Prevence dětem“, který se zaměřuje na předcházení úrazům těch nejmenších. Právě děti předškolního věku totiž dokáží jen málokdy správně odhadnout rizikovou situaci a mohou přecenit své síly nebo neposlechnout dobře míněné rady.

„Mé pedagogické působení je běžně zaměřeno na mnohem vyšší věkovou kategorii, ale rád jsem si vyzkoušel, jak hezké a zábavné, ale i těžké, je učit něčemu malé děti. Určitě to není legrace a obdivuji učitelky, které je mají na starosti celé dny. Záchrannými a bezpečnostním složkám města chci poděkovat za práci na takto cíleném programu, který zvyšuje bezpečnost dětí v předškolním věku. Nikdy se nedozvíme, kolika úrazům program zabránil, ale nejlepší úrazy jsou logicky ty, které se vůbec nestanou,“ řekl primátor Tomáš Hudeček.

„Je důležité, aby děti věděly, jak mohou úrazům předcházet. Proto oceňuji tento projekt, který je schopen dětem názorně ukázat, jak se v kritických situacích správně zachovat. Důkazem, že programy podobného typu mají smysl, je i velké množství kladných ohlasů z řad pedagogů i samotných rodičů,“ uvedla radní Ludmila Štvánová.

Projekt má za cíl seznámit děti hravou formou s riziky, která na ně číhají prakticky všude – doma, na ulici i v dětských parcích. Motivovat je k péči o vlastní zdraví, vést je k osvojení pravidel, díky nimž lze nebezpečným úrazům předcházet. Část výukového programu je pak směrována přímo na rodiče předškoláků. Projekt si dává za úkol seznámit je s největšími riziky pro dítě, motivovat je k prevenci bezpečnosti v jejich bezprostřední blízkosti. Velmi užitečným se ukázalo i doporučení, aby děti znaly pro všechny případy telefonní číslo alespoň jednoho z rodičů.

Projekt „Prevence dětem“ podporuje Magistrát hl. m. Prahy už přes dva roky a mateřské školy se mohou k účasti přihlásit zcela zdarma. Profesionální záchranáři, policisté a hasiči pak děti hravou formou a praktickým tréninkem učí preventivní průpravě. Za dobu fungování projektu se takto podařilo vyškolit více než 16 tisíc dětí předškolního věku.

Volba tematických okruhů, jimž se program věnuje, vychází z odborných studií a statistických údajů záchranné služby hlavního města Prahy s akcentem na nejčastější výskyt úrazů.

Zdroj: http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsky_primator_si_vyzkousel_program.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup