koupaci jezirko

Na kolik vyjde zahradní koupací jezírko? A s čím počítat při jeho stavbě a údržbě?

Přirozená rovnováha v koupacím jezírku není zadarmo. Aby celý systém čištění vody ve vašem jezírku fungoval podobně jako v přírodě, je potřeba proto přijmou mnohá opatření. Především je nutné věnovat poměrně rozsáhlý prostor pro vodní rostliny, ale také koupací jezírko okysličovat a podporovat tak bakterie sídlící ve filtračním systému. Nic není zadarmo. To platí v případě koupacího jezírka dvojnásob.

 Pozor na chemii

Vše, co sypete nebo přidáváte jakýmkoliv způsobem do jezírka, by mělo být přírodního původu. Na chemii rovnou zapomeňte. Pozor si dejte i na zahradní chemii, tedy herbicidy, pesticidy, insekticidy a další běžně používané chemické prostředky, které by déšť mohl do jezírka spláchnout a ty by v něm nadělaly paseku. Především by tedy vyřadily přirozený samočisticí proces, s jehož opětovným nastartováním byste měli spoustu práce.

Kvalitní fólie je základem úspěchu

Nebudeme si namlouvat, že zahradní koupací jezírko je možné vykopat ručně. Možná se o to někdo pokusil, pokud ale neskončil se zablokovanými zády, koupání mu při vzpomínce ne tu dřinu asi pořádně zhořklo. Až bude tedy u vás na zahradě bagr, nechte vytvořit alespoň 2 m hloubkou jámu na koupací část, ale nezapomeňte ani na mělkou část pro zasazení vodních rostlin, která by měla mít alespoň dvojnásobnou plochu ve srovnání s hlubokou částí jezírka. Mělkou část můžete také různě stupňovat v závislosti na tom, které rostliny chcete v jezírku použít. Do mělké části nezapomeňte na dno vysypat kačírek, který má zpevňovací funkci. Naprostým základem je ale v případě koupacího jezírka hydroizolační fólie s geotextilií. Ty zabrání úniku vody z jezírka, ale také prorůstání kořenů. Počítat ale musíte také s úpravou okolí bazénu. Použít lze kamennou dlažbu v kombinaci se dřevem anebo dřevoplastová prkna. Rozhodně si pořiďte také schůdky pro snazší vstup do vody. Oprava jezírkové fólie, kterou si protrhnete při škrabání se z vody, nemusí být vůbec levná.

Tvar přizpůsobte vaší zahradě i fantazii

Každý zahradní biotop je originál. Jeho tvar i umístnění závisí především na vaší fantazii a rozhodně je potřeba jej přizpůsobit dispozici vaší zahrady. V případě ceny počítejte v průměru okolo 3 000 Kč za 1 metr čtvereční vodní plochy. V některých oblastech se můžete vyšplhat i výše. Závisí na cen práce s bagrem a také na tom, jak draze či levně seženete materiál.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup