Pardubice investovaly za posledních sedm let do zateplení mateřských a základních škol více než 445 milionů korun. Více než polovinu těchto investic uvolnilo ze svého rozpočtu město, přes 219 milionů získalo z evropských dotací a od státu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí. Díky těmto penězům výrazně snížilo energetickou náročnost 21 školských zařízení.
„Programovací období Evropské unie pro roky 2007 až 2013 otevřelo městu cestu k prostředkům na obnovu školních budov, které Pardubice převzaly v poměrně zanedbaném stavu. První žádosti o dotace jsme podávali již v roce 2007, za celé plánovací období město podalo 28 žádostí, jejichž cílem je snížení spotřeby energie v objektech mateřských a základních škol a nastavení optimálního ekonomického a ekologického hospodaření s energií,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, v jejíž gesci jako náměstkyně primátora v minulém období bylo právě školství.
Projekty byly spolufinancovány Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí, jejich hlavním přínosem bylo zateplení ploch budov, snížení spotřeby energie a snížení emisí CO2.
Teplý kabát dostalo v průběhu posledních let devět základních a 12 mateřských škol. Většina těchto budov po důkladné obnově volala již řadu let. Díky dotacím se dočkaly nových oken a dveří a zateplení venkovních plášťů i střech. Dotace EU SFŽP byly směrovány právě do zateplení, na něž Pardubice získaly od unie a státu 219 milionů. Město se na něm podílelo pouze deseti procenty. Další náklady si vyžádaly nutné opravy škol, které nebylo možné financovat z evropských peněz. „Na investicích do zateplení se sice výrazně podílel stát a Evropská unie, do dalších oprav město zatím vložilo ještě téměř 227 milionů korun z vlastních zdrojů. Údržba školních budov byla dlouhodobě zanedbávána a už nebylo možné tento fakt dále přehlížet,“ dodala primátorka.
Statutární město Pardubice je zřizovatelem 17 základních a 32 mateřských škol, dvou základních uměleckých škol a dva domy dětí a mládeže. Některé z nich na zateplení a rekonstrukci ještě čekají. Nemalé investice se však městu postupně vrátí. Jen za první tři roky se díky zateplení podařilo omezit nutné vytápění o 42 procent a ušetřit tak více než 18 milionů korun a zároveň znatelně omezit vypouštění CO2 do ovzduší.
Zdroj: http://www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/mesto-investovalo-temer-pul-miliardy-do-skolnich-budov/