Každý týden si o koncesi požádá zhruba stovka podnikatelů

Vloni v říjnu vstoupila v platnost novela živnostenského zákona, podle které budou smět prodávat alkohol pouze podnikatelé, kteří jsou držiteli koncese. Už více než tisícovka podnikatelů požádala o koncesi v prvních týdnech platnosti novely (od 17. 10. 2013), a tak se vyhnou čekání na jaře (termín je do 17. 4. 2014), kdy na přepážky dorazí ti, kteří vyřizování dokumentů nechávají na poslední chvíli.

Pokud by o koncesi požádali všichni podnikatelé, kteří měli do 17. 10. 2013 oprávnění prodávat alkohol (hostinská činnost + maloobchod a velkoobchod), bylo by jich cca 10 000. To je předpokládané nejvyšší možné číslo, reálně ale bude koncesí vydáno podstatně méně.

Nově má každý podnikatel prodávající líh a lihoviny jinému podnikateli, konečnému spotřebiteli v maloobchodě nebo restauračním zařízení 6 měsíců (od 17. října, tj. do 17. dubna 2014) k podání žádosti o koncesi na Výrobu a úpravu kvasného lihu, konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů (s výjimkou piva, ovocných vín, ostatních vín a medoviny a ovocných destilátů získaných pěstitelským pálením) a prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin.

Žádost o koncesi se podává na obecní živnostenský úřad, neplatí se správní poplatek a k žádosti se nepřipojují žádné další doklady. Pokud podnikatel doposud prodávající líh a lihoviny žádost nepodá, uplynutím šesti měsíční lhůty pozbývá oprávnění k jejich prodeji. Navíc se vystavuje riziku finančního postihu ve výši až 1 milion korun.

Toto opatření je jedním z bodů vládního plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami a má přinést větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami.

Termín pro vyřízení koncese na Živnostenském úřadě Ostrava na Magistrátu města Ostravy, se dá sjednat také na zelené lince 844 12 13 14.

 

Zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/tiskove-zpravy/kazdy-tyden-si-o-koncesi-pozada-zhruba-stovka-podnikatelu


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup