Jaro táhne chataře a chalupáře z měst

  • Pražané míří do všech koutů republiky, Brňané se drží poblíž města
  • ani na chalupě nejsme bez spojení

Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Platí to zejména o obyvatelích velkých měst, kteří neváhají víkend co víkend nasednout do auta a ujet desítky kilometrů, aby nazuli holiny, okopali pár záhonů a posekali trávu. Obliba chat a chalup využívaných výhradně k rekreaci stále roste. Češi se v jejich počtu na obyvatele řadí na druhé místo na světě, hned za Švédy. Jak ale neztratit při rekreaci kontakt s okolním světem, na který jsme z velkoměsta zvyklí? A musí být skutečně potůček za sadem to jediné, co na venkově teče?

Před dalším prodlouženým volnem jsme se podívali na agregovaná data ze sítě O2, která nám prozradila nejen to, že se Češi při rekreaci nehodlají svého internetového připojení vzdát, ale také to, kam lidé ze dvou největších českých měst zamířili. Tak třeba na letošní slunečné a teplé Velikonoce se pětina Pražanů rozjela do celé České republiky, naopak Brňané se drželi spíš poblíž města.

„O2 stejně jako další operátoři pracuje s řadou osobních a provozních dat. Ta nám mimo jiné umožňují lépe poznat chování zákazníků. Tyto informace mohou být užitečné například při tvorbě územních plánů nebo při plánování dopravy. Mohou tak usnadnit život běžným lidem. Data se důkladně anonymizují, nikdy tak není možné rozpoznat chování konkrétního zákazníka. Právě bezpečnost a ochrana osobních údajů jsou vždy na prvním místě,“ říká Michal Girgle, marketingový manažer pro Big Data v O2.

Pražané: Všude dobře, tak co doma

Pražané během prodlouženého víkendu obsadili téměř celou republiku, nejvíce se ale pohybovali po Čechách. Přehledně je rozložení Pražanů vidět na mapce, kde se od zelené přes žlutou až po červenou ukazuje, kde bylo obyvatel hlavního města nejvíce. Vedle Středních Čech dominují jako cíle Pražanů jižní a severovýchodní Čechy. Z větších měst nejvíce láká Plzeň, Karlovy Vary, Tábor a České Budějovice. Méně už pak Brno a Olomouc.

Prazane o vikendu

Brňané se drží poblíž města

Brňanů vyrazilo na Velikonoce jen o špetku méně než Pražanů – zhruba 18,5 procenta. Moc daleko ale nejezdili. Zůstávali spíše na jihu a ve středu Moravy. Z měst je nejvíce lákala Praha – de facto jediný jejich významnější cíl na území Čech, a pak Třebíč, Olomouc a Nový Jičín.

Brnane o vikendu

Online na chatě či chalupě

Mobilní data se stávají standardní součástí tarifů a díky chytrým telefonům k vám tak přitečou téměř kamkoliv. I na chalupě však mohou být online s téměř stejným komfortem jako doma. Většina domácností už má jeden či více počítačů a převládají notebooky. Jeden nebo více jich má k dispozici 63 procenta domácností. Proč notebook nechávat doma, když může dobře sloužit i na cestách? Připojit se k internetu je možné hned několika způsoby:

  • přes mobil (chytré mobily většinou umožňují vytvořit vlastní WiFi síť – hotspot)
  • přes datový modem (O2 nabízí hned několik různých mobilních datových modemů fungujících v sítích CDMA, GSM, 3G i LTE)

Tip O2 Guru

Zákazníci O2, kteří mají nebo si nově pořídí mobilní tarif FREE nebo O2 NEON, Internet na doma nebo O2 TV, mohou získat mobilní datové připojení pro notebook nebo tablet už za 202 Kč měsíčně.

Zdroj: http://www.telefonica.cz/tiskove-zpravy/359957-Jaro_tahne_chatare_a_chalupare_z_mest.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup