Guvernér České národní banky Miroslav Singer představil umělecký návrh pamětní stříbrné mince k 750. výročí založení Českých Budějovic. V rámci svého dnešního vystoupení na Jihočeské univerzitě odkryl na tiskové konferenci novinářům sádrovou podobu vítězného návrhu mince, která zvítězila v soutěži vypsané Českou národní bankou.
„Vznik řady českých měst není v mnoha případech zcela jednoznačně podchycen, v případě Českých Budějovic jsou však okolnosti jeho založení velmi dobře popsané. Město ležící na soutoku řek Vltavy a Malše je oblíbeným cílem turistů zejména pro své rozmanité kulturní bohatství; koneckonců ČNB v minulosti vydala již několik mincí, které s českobudějovickým regionem mají úzkou souvislost,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Na začátku třináctého století rozhodl panovník Přemysl Otakar II v rámci posilování své moci v jižních Čechách o založení nového města na soutoku Malše a Vltavy. Za datum založení Českých Budějovic je považováno 10. března 1265. Guvernér tak představil veřejnosti návrh pamětní stříbrné mince na den přesně, rok před 750. výročím od založení města.
V této souvislosti vypsala Česká národní banka neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh mince. Autorem vítězného návrhu je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který je nejúspěšnějším autorem českých pamětních mincí. Podle jeho návrhů vzniklo doposud 18 pamětních mincí.
ČNB v minulosti vydala již několik mincí, které mají souvislost s českobudějovickým regionem. Na zlatých mincích byl ztvárněn zámek Hlubová a gotický most v Písku, vloni byla vydána pamětní stříbrná mince k 750. výročí založení kláštera Zlatá Koruna (tato mince a zlatá mince gotický most v Písku byly vydány také podle návrhu pana Fojtů). Na jaře příštího roku bude vydána v rámci cyklu Mosty mince s tématem Žďákovského obloukového mostu.
Pamětní stříbrná mince k 750. výročí založení Českých Budějovic bude vydána v tradičních parametrech 200 Kč mincí – průměr 31 mm, hmotnost 13 g, bude ražena ze stříbra o ryzosti 0.925 a bude vydána ve dvou kvalitách, běžné se stejnoměrně leštěným mincovním polem a ve špičkové s leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem.
zdroj: http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2014/20140310_ceske_budejovice.html