299 01

Efektivní přístupy k zavlažování zahrady pomohou k vyšším výnosům i lepší kondici zahrady

Akutní nedostatek vody dožene leckoho k přemýšlení o tom, jak využít vodu na zahradě efektivněji. Jednak je potřeba zvolit část zahrady, která potřebuje pravidelnou zálivku a také nainstalovat systém, který bude zadržovat dešťovou vodu, která je zadarmo. Tu pak lze snadno využít při zavlažování v sušších částech roku.

Nezalévejte během deště ani ve velkém horku

Zalévání zahrady před nebo v průběhu deště je samozřejmě nošením dříví do lesa. Kontraproduktivní je ale zálivka i za horkého poledního slunce. Ta rostliny šokově zchladí, čím jim rozhodně neprospěje, a zároveň se voda rychle odpaří, takže živiny z ní stejně nejsou využity.

Ve skleníku se snažte zvýšit vzdušnou vlhkost

Pro efektivní zalévání užitkové zahrady je ideální mikrozávlaha. Ta prostřednictvím kapilárních rozvodů dodá vodu přímo ke kořenům rostlin, kde je potřeba, a zároveň umožňuje využití mikrorozprašovače na zalévání rostlin shora. Tuto variantu zálivky je ideální použít ve skleníku, kde pomůže se zvlhčením vzduchu. I přes vysokou teplotu vzduchu pak voda z rozprašovače v uzavřeném skleníku zůstane a pomůže se zvyšováním vzdušné vlhkosti, která pak podporuje růst rostlin.

Jak zalévat užitkovou zahradu?

Především pravidelně. Dlouhá období sucha ani dočasné přemokření rostlinám rozhodně neprospějí. Na zálivku zeleninových záhonů a ovocných stromků využijte kapkovou závlahu, která přivede vodu přímo k rostlinám a zbytečně s ní neplýtvá. Pro ještě efektivnější využití vody z kapkové závlahy, pokryjte záhony pořádnou vrstvou mulčovací kůry. Ta udrží v půdě vláhu a zároveň jí poskytne dostatečné množství živin. Zajistíte-li zároveň, aby půda nevyschla, vytvoří se pod mulčem dokonalé mikroklima podporující růst a vývoj rostlin.

Trávník zalévejte zdola

zálivce trávníku je potřeba přistupovat specifickým způsobem. Jelikož se obvykle nejedná o solitéry jako v případě užitkových rostlin, ale stojíte před úkolem zásobit vodou souvislou plochu, vyžaduje zálivka trávníku trochu jiný přístup. Pomůže vám elektronika v podobě senzorů vlhkosti, které ohlídají četnosti o délku zálivky a dodají informaci do automatického závlahového systému, který zkoriguje výkon čerpadla pro závlahy. Ten je ideální volit ve variantě zálivky zdola, tedy od kořenů rostlin. Při volbě typu zálivky záleží u trávníku také na typu jeho podloží a schopnosti vsaku. Více propustné půdy umožňují využít také rozprašovače, ty ale nikdy nebudou tak efektivní jako zálivka od kořenů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup