Císař Karel IV. jako člověk

Karel IV. je právem považován za jedinečného panovníka evropského rozměru. Jaký byl ale ve skutečnosti člověk? Tuto otázku si klade za cíl zodpovědět výstava Karel IV. 2016 pořádána u příležitosti 700. výročí narození tohoto zřejmě nejvýznamnějšího českého vladaře.

  • 14. květen 2014

Pro širokou veřejnost je naplánovaná na půdě Domu U Kamenného zvonu od 14. května 2016 do 31. srpna 2016. Dlouho a pečlivě plánovanou akci, však již tuto středu předznamenala slavnostní tisková konference, během níž se za účasti náměstka pražského primátora Václava Novotného, odkryly veřejnosti detaily výstavy.

„Karla IV. vnímáme jako jednu z nejvýznamnějších, ne-li vůbec tu nejvýznamnější, vůdčí osobnost naší historie. Těší se pověsti panovníka evropského významu, ale je dobré si uvědomit, že v jeho době představovala Evropa celý známý svět. A tak, i když si Karla IV. přivlastňujeme my, za svého si jej zcela přirozeně berou i jiní a jinde.  Právě tento jeho přesah a význam, a rovněž tak i silná provázanost s Prahou, jsou důvodem, proč učinit jeho 700 leté výročí zcela přirozeným, ale průkazně nosným tématem propagace Prahy v roce 2016. Domníváme se, že to představuje další z ideálních kroků, jak zase trochu jinak na Prahu upozornit a v budoucích sezónách pro ni získat nové či dodatečné návštěvníky,“ konstatuje Václav Novotný.

Výstava „Karel IV. 2016“ navíc představí českého krále a římského císaře Karla IV. právě z té stránky, s níž se dosud veřejnost neměla tolik možností pečlivěji seznámit. Ukáže jeho ctnosti, ale také neřesti a především postoj k životním hodnotám. Vyzdvihne rovněž nečekané souhry náhod či událostí, které mu dokonce i zachránily život. Důraz bude kladen na originály z regionálních sbírek muzeí, galerií, archivů, knihoven, hradů či zámku v České republice, které jsou méně známé nebo nejsou obvykle vystavovány. Zajímavé listinné dokumenty a rukopisy z domácích i zahraničních archivů či knihoven budou kvalitně reprodukovány nebo představeny ve filmových sekvencích.

Ani místo výstavy v Domě U Kamenného zvonu, nebylo zvoleno náhodně. Je totiž považováno za královské sídlo panovníkových rodičů, české princezny Elišky Přemyslovny, a posledního rytíře středověku Jana Lucemburského. A je pravděpodobné, že v nejkrásnějším gotickém domě v centru Prahy se Karel IV. dne 14. května 1316 také narodil.

Zdroj: http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/cisar_karel_iv_jako_clovek.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup