Loni se ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), narodilo historicky nejvíce dětí s extrémně (pod 1000 gramů) a velmi nízkou (pod 1500 gramů) porodní hmotností. Celkem jich bylo 76. Včetně dalších tak malých dětí, které se narodily v jiných nemocnicích Zlínského kraje, jich však v perinatologickém centru KNTB, které je součástí novorozeneckého a gynekologicko-porodnického oddělení, ošetřili 81.
„Nejnižší loňská váha miminka byla něco málo přes 500 gramů. Za dobu mého působení v KNTB, to je za téměř 20 let, jsme měli několik dětí s hmotností i pod 500 gramů. Přitom normální porodní váha je 2500 až 4000 gramů. Procento úspěšnosti tak malé novorozence zachránit je v dnešní době velmi vysoké. Jsme schopni zachránit prakticky každé dítě. Avšak důležitá je pro nás kvalita života, se kterou dítě propouštíme. Sledujeme proto jeho dlouhodobou morbiditu, to znamená nemocnost,“ řekl primář novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko.
Cílem lékařů perinatologického centra je propuštění zdravých dětí, které mají téměř neomezené šance zařadit se do normálního života.
„Ne vždy tomu tak, bohužel, je. Některé děti mají hendikep, který si s sebou odnášejí při propuštění, ale jsou dlouhodobě sledovány ve specializovaných poradnách. Je jim věnována veškerá péče týmem odborníků různých oborů, jako je neurolog, fyzioterapeut, ortoped, oftalmolog, neonatolog a další,“ uvedl Macko.
Jednoznačné vysvětlení, proč se rodí víc dětí s extrémně nebo nízkou porodní váhou, podle primáře neexistuje. „V minulých letech i při vyšší porodnosti jsme tolik malých dětí neměli. Jedním z možných vysvětlení je fakt, že se skutečně daří zachraňovat děti na takzvané hranici viability, tedy schopnosti přežití. Tyto děti před několika lety měly šanci podstatně menší. Současné úspěchy jsou možné díky sofistikovanějším medicínským postupům, technice a také díky lepším a novějším znalostem o problematice těchto dětí,“ sdělil Macko.
„Perinatologické centrum funguje v KNTB od roku 1997 a patří mezi nejlepší taková pracoviště v ČR. V roce 2000 získala porodnice titul Baby Friendly Hospital, to znamená, že oddělení je přátelské vůči dětem. To vše spolu se zkušenostmi, jež sbírá zdravotnický personál novorozeneckého a gynekologicko-porodnického oddělení i v zahraničí, znamená jistotu kvalitní péče o maminky a jejich děti,“ informoval ředitel KNTB Pavel Calábek.
Centrum koncentruje veškeré závažné patologické stavy těhotenství a novorozeneckého věku. Miminkům zde věnují maximální péči. V centru je 14 intenzivních a resuscitačních lůžek, na která je každoročně přijímáno 330 – 400 dětí.
„Podporu dýchání poskytujeme přibližně 180 dětem ročně, všechny děti potřebují inkubátor, speciální výživu – nejen mléko, ale i tekutiny do žíly. Matky zůstávají vždy po nějakou dobu po porodu u nás a za dítětem docházejí. Snažíme se za každé situace umožnit maximální kontakt rodičů s dítětem. Matky i otcové si děti chovají v náručí, na jednotku intenzivní a intermediární péče mají takřka neomezený přístup,“ doplnil primář Macko.
Počty dětí s porodní hmotností do 1500 g
Zdroj: http://www.kntb.cz/v-kntb-se-narodilo-historicky-nejvic-deti-s-extremne-a-velmi-nizkou-porodni-vahou