V sobotu 10. května se uskuteční již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně ve vašem městě. V Litoměřicích, které jako jedno z prvních měst v republice získalo statut fairtradového města, proběhne od 10.00 hodin v v areálu zahrady Masarykovy základní školy, (Svojsíkova 5). Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé České republice sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade.
Stane se tak u příležitosti Světového dne pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.
„Happening se těší stále větší oblibě. Zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala v 41 městech a v roce 2012 v 57, loni již v 87 městech. Celkem loni snídalo 2 800 lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.
Příjemný neformální nekomerční piknik si již získal své jméno a i letos bude opět propojovat fair trade s lokálními produkty. „Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako jsou kakao, káva, čaj, ale například i bábovka upečená z domácích vajec a fairtradového kakaa. Společně pak posnídají na veřejném místě, aby vyjádřili podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce,“ charakterizovala akci koordinátorka litoměřického projektu Marcela Trejbalová.
Stejně jako v předchozích ročnících proběhne v Litoměřicích soutěž „O nejlepší férovou buchtu“. Ta musí obsahovat alespoň jeden fairtradový produkt (např. čokoládu, kakao, cukr). Vítány jsou ingredience z lokálních zdrojů (např. místní vejce, mléko, ořechy apod.). Ceny budou samozřejmě fairtradové.
Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz. Co je fair trade? Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Více informací o fair trade naleznete na www.fairtrade.cz.
Zdroj: http://radnice.litomerice.cz/clanek-1291.html