294 odvážných se vrací ze zapomnění

Může téměř tři sta hrdinů, více jak půlstoletí léta zapomenutých, získat zpět svou identitu i pověst? Odpověď zní ano. Důkazem je Pamětní kniha věnována obětem heydrichiády z řad rodin, příbuzných a nejbližších pomocníků skupiny parašutistů, která se na atentátu na říšského protektora podílela. Její slavností prezentace se dnes, 21. února, uskutečnila v Rezidenci pražského primátora.

  • 21. únor 2014

Tato mimořádná publikace shrnuje bibliografickým způsobem profily 294 osobností, které prokázaly stejné, a možná ještě větší hrdinství, než příslušníci paradesantního výsadku. Právě s jejich ryze dobrovolnou pomocí totiž stál a padal úspěch celé akce.

„Tito lidé hlavním strůjcům atentátu, před i po něm, pomáhali, skrývali je nebo ošetřovali. Podle odborníků na historii by v podstatě bez jejich nasazení a obětavosti nebylo možné, aby akce skončila úspěchem. Domnívám se proto, že Pamětní kniha na jejich počest je splacení velkého a dlouhodobého dluhu,“ řekl pražský primátor Tomáš Hudeček, který tuto knihu předal nejenom zástupcům pozůstalých a rodinným příslušníkům odbojářů, ale obrazně i doslova celé české veřejnosti.

Publikace vzešla z úsilí a pečlivého třídění historických faktů čtveřice autorů, jimiž jsou Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík, Václav Ledvinka a Vojtěch Šustek. Prakticky kompletní výčet jmen obětí nebylo snadné dohledat. Všichni totiž zahynuli v koncentračním táboře v Mauthausenu, kde byli popraveni. Během poprav nacisté změnili taktiku a přestali seznamy obětí nejprve zveřejňovat a poté, když se blížil konec války, se snažili o jejich likvidaci.

„Jejich záměrem bylo zničit informace o tom, že odpor byl organizovaný, a naopak vzbudit dojem, že Češi jsou národ kolaborantů. Seznamy jmen se pokusili spálit. Zvláštní význam pro vznik publikace tak mělo i objevení existence takzvané Ohořelé knihy z pankrácké věznice a Mauthausenské knihy popravených, které nám umožnilo doplnit úmrtní listy a neúplné zbytky dokumentací gestapa a SS. V tomto případě nám vyšli vstříc i němečtí kolegové – historici, kteří přitom neskrývali, že jim záleží na tom, aby svým přispěním pomohli odčinit temnou stránku svých dějin,“ popsal vznik Pamětní knihy jeden z jejích autorů Václav Ledvinka.

Zásluhou Marka Laštovky ze spolku pro nekomerční vydávání knih Scriptorium získala publikace také působivou knižní a typografickou podobu včetně originálního tvaru na délku.

„Aby toto knižní dílo vzniklo skutečně v důstojné podobě, jen snaha o zdokumentování, jakkoliv důsledná, by nestačila. Velký dík za její vznik proto náleží i panu primátorovi a jeho spolupracovníkům, že rozhodli o financování naší publikace městem Prahou,“ uvedl další ze spoluautorů Vlastislav Janík.

Zdroj: http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/x294_odvaznych_se_vraci_ze_zapomneni.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup