Na jednotce intenzivní péče (JIP) neurologického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), skončilo loni 479 pacientů s cévní mozkovou příhodou vzniklou z různých příčin a důvodů. Je to o 47 více než v roce 2012. Moderní trombolytickou léčbu poskytli zdejší lékaři 57 pacientům s ischemickou cévní mozkovou příhodou, což činí více než 10 procent pacientů s tímto typem cévní mozkové příhody. Celkem bylo na neurologické JIP v roce 2013 hospitalizováno 651 nemocných, což je meziročně o 54 více. Ostatní pacienti zde byli hospitalizováni kvůli jiným akutním neurologickým onemocněním vyžadujícím intenzivní péči, jako jsou epileptické záchvaty, neuroinfekce atd.
„Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem cévních mozkových příhod a úmrtnost je proti vyspělým zemím téměř dvojnásobná. Proto byla v ČR vytvořena síť specializovaných iktových center a jedno z nich máme od ledna 2011 také v KNTB. I díky zřízení a modernímu vybavení iktového centra můžeme každým rokem ošetřit stále víc pacientů,“ řekl primář neurologie KNTB Jan Bartoník.
Iktovému centru KNTB byl loni statut iktového centra potvrzen. „Splnilo všechny indikátory požadované Ministerstvem zdravotnictví ČR. V současnosti představuje technicky, logisticky a personálně optimální model péče o pacienty s cerebrovaskulárním onemocněním ve Zlínském kraji,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.
V říjnu 2012 bylo iktové centrum nově vybaveno přístrojovou technikou a vyměněna byla většina stávajících přístrojů.
„Máme moderní monitorovací systém ke sledování životních parametrů. Můžeme současně sledovat mozkové funkce prostřednictvím EEG modulu, který umožňuje posoudit funkce mozku jako celku i mozkovou aktivitu nad jednotlivými oblastmi. Nové ultrazvuky umožňují okamžité důkladné vyšetření cévního řečiště nebo průtok krve mozkovými cévami. Nezbytnou součástí péče o pacienty v kritickém stavu jsou nové ventilátory,“ vyjmenoval některé novinky primář Bartoník.
Velkým přínosem pro pacienty, ale také pro personál, jsou podle něho resuscitační a JIP lůžka. „Můžeme nemocným poskytnout vyšší typ intenzivní péče. Lůžka jsou polohovací s antidekubitními matracemi, které zabraňují proleženinám. Některá lůžka jsou vybavena váhou, takže podle hmotnosti pacienta můžeme přesně dávkovat medikamenty. To je důležité hlavně u trombolytické léčby,“ vysvětlil primář.
Rehabilitaci pacientů po cévní mozkové příhodě (CMP) usnadnilo také robotické rameno pro terapii horní končetiny nebo dynamický chodník pro nácvik správné chůze.
Cévní mozkové příhody jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí a nejčastější příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku. Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem CMP a úmrtnost proti vyspělým zemím je téměř dvojnásobná. Nejúčinnějším prostředkem ke snižování těchto nepříznivých ukazatelů je právě koncentrace péče o tyto pacienty do specializovaných center.
Zdroj: http://www.kntb.cz/v-kntb-loni-lecili-479-pacientu-s-cevni-mozkovou-prihodou-o-47-vic-nez-v-roce-2012