Ústní, čelistní a obličejová chirurgie KNTB má od ledna lůžkovou část

Od letošního ledna má oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie (ÚČOCH) zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), lůžkovou část se čtyřmi lůžky. Takové oddělení je mimo fakultní nemocnice jediné na Moravě. Žádná jiná nemocnice ve Zlínském kraji nedisponuje ani ambulantním, ani lůžkovým oddělením zmíněného oboru.
„Pro pacienty to znamená kratší čekací lhůty na plánované výkony ambulantní péče jako je extrakce zubů apod. Nemusejí už cestovat až do Brna nebo Olomouce na plánované výkony nebo ošetření poraněného obličeje. Pro lékaře znamená zřízení lůžkové části úsporu času a odbourání komplikací v organizaci práce,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.
Dříve totiž museli pro pacienta, který vyžadoval hospitalizaci, domluvit lůžko v oddělení jiného oboru, což bylo mnohdy organizačně náročné zejména při ošetření akutních případů.  Za pacienty museli lékaři ÚČOCH na jednotlivá oddělení pravidelně chodit na kontroly. Teď je mají „pod jednou střechou“.
„V minulosti nemělo oddělení vlastní lůžkovou péči, dostatečný počet pracovníků a nebylo tak možné úplně využít potenciál zázemí nemocnice zajišťující nejodbornější péči v kraji. Loni byl obor ve Zlínském kraji registrován a uzavřena smlouva na tuto péči se zdravotními pojišťovnami. Díky velmi vstřícnému přístupu primáře ORL Martina Světlíka a jeho spolupracovníků může nyní nemocnice využívat čtyři lůžka navíc ve společném oddělení ORL a ÚČOCH. To má teď 24 lůžek,“ řekl primář ÚČOCH Jiří Šimek.
„Sestřičky ORL oddělení jsou v péči o naše pacienty s onemocněním obličeje a krku zkušené a spolupráci s nimi a lékaři ORL si nemůžeme vynachválit,“ doplnil primář Šimek.
Lékaři ÚČOCH se v ambulanci nejvíce zabývají extrakcemi zubů, ošetřením zánětů kolem hrotu zubních kořenů (cyst), zánětů čelistí a měkkých tkání ústní dutiny, ošetřením čelistí před zhotovením protetických náhrad. Řeší potíže čelistních kloubů, poranění obličeje, onemocnění slinných žláz, nádory dutiny ústní a obličeje. Odstraňují infekci v oblasti zubů před chirurgickými výkony, jako jsou totální endoprotézy kloubů nebo srdečních chlopní, zavádějí dentální implantáty apod.
„Do naší ambulance přicházejí pacienti se zdravotními komplikacemi, u nichž jinak obyčejný výkon nese vyšší riziko. Například lidé se sníženou imunitní obranyschopností nebo poruchou krevní srážlivosti. Asi nejčastější příčinou přijetí pacienta do nemocnice je v našem oboru zlomenina kostí obličeje, nádorová onemocnění a ošetření pacientů s jiným závažným onemocněním, které komplikuje stomatochirurgické ošetření,“ upřesnil primář.
V roce 2013 provedli lékaři ÚČOCH 5405 vyšetření a 6073 výkonů. Z toho např. komplikovaných extrakcí zubů bylo 3540. V celkové anestezii odoperovali 151 pacientů, z toho 45 úrazů obličejových kostí, devět pro nádorové onemocnění a ostatní ošetření zubů u hendikepovaných pacientů. „Nejčastější příčinou hospitalizace byly úrazy obličejových kostí a v  dětském oddělení hospitalizace dětí, které ze zdravotních důvodů nezvládají ošetření v místním znecitlivění nebo hendikepovaných pacientů,“ dodal primář.
V oddělení ÚČOCH pracuje šest lékařů. O ambulantní provoz a asistenci na operačních sálech se stará šest zdravotních sester a jedna sanitářka. V lůžkovém oddělení se o pacienty stará devět sester.

 

Zdroj: http://www.kntb.cz/ustni-celistni-a-oblicejova-chirurgie-kntb-ma-od-ledna-luzkovou-cast


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup