Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) rozumí důvodům, které Českou národní banku vedly k rozhodnutí používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek, uvedl generální tajemník OECD Angel Gurría na dnešním brífinku v Expozici ČNB. OECD doporučuje ČNB udržovat uvolněnou měnovou politiku, dokud zcela nepominou deflační rizika.
„Rádi bychom viděli, že intervence už nejsou nutné. Ale dokud vidíme, že nutné jsou, považujeme je za přiměřené situací,“ řekl Gurría na společném brífinku s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem.
„Je třeba se vyhnout příliš extrémním výkyvům na trzích. A pokud k nim dojde, tak je (jako centrální banka) musíte zmírňovat. Nechcete mít deflaci, stejně jako nechcete mít extrémní inflaci,“ dodal Gurría.
Singer uvedl, že ČNB neopustí stávající kurzový závazek, jehož smyslem je bránit přílišnému posílení kurzu přes hladinu 27 Kč za euro, dříve než počátkem roku 2015. To je v souladu s prohlášením bankovní rady ČNB po měnovém jednání v únoru.
„Z našeho hlediska v tuto chvíli trvá předpoklad, že v režimu (používání kurzu koruny jako nástroje uvolňování měnové politiky) zůstaneme po celý letošní rok. Inflační čísla v tuto chvíli rozhodně nenaznačují nějaké překvapení směrem k vyšší inflaci, spíše naopak,“ řekl Singer.
Zdroj: http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2014/20140318_oecd.html