To, co dnes vidíme na každém produktu jako samozřejmost, byla v dávných dobách otrocká práce. Výroba etiket, která sahá do 17. století, prošla ohromným vývojem, kdy byla každý jedna etiketa vyrobena ručně, tudíž velice časově náročně. Dnes jich sofistikované stroje chrlí tisíce za den v nejrůznějších provedeních.
Výroba etiket byla doménou lékárníků
Jako první se začali výrobou etiket zaobírat lékárníci. Používali je na označování léků ve skleněných lahvičkách a obstarat je pro ně znamenalo zdlouhavý a náročný proces. Výroba etiket byla prováděná za pomoci dřevěného lisu na ručně vyrobený papír, který bylo nutné nastříhat, popsat a pak nalepit na lahvičku. Vše se dělalo ručně a zabralo to hodiny práce. O století později podlehli síle etikety výrobci a prodejci vína, kteří usilovali o pozornost zákazníků, proto své výrobky začali opatřovat nejrůznějšími etiketami.
Výroba samolepicích etiket si musela počkat
Cestou historii si výroba etiket prošla dalším velkým rozmachem díky vynalezení stroje na výrobu papíru a také kamenotisku. To vše se událo v roce 1798 a od toho roku nabrala výroba etiket vysoké tempo. O barevné štítky jevilo velký zájem čím dál víc výrobců, protože záhy zjistili, že je to právě obal, který jejich produkty prodává nejlépe. Další zlom přišel s první samolepicí etiketou vyrobenou v Americe v roce 1935. Výroba samolepících etiket začala běžet naplno a ve velkém, a to i díky tomu, že je bylo možné aplikovat na veškeré materiály. O to se do velké míry přičinila nová lepidla.
Samolepicí etikety hrají dodnes přední roli
Samolepící etikety, ač je jejich historie velice stará, si drží svůj nezastupitelný význam dodnes. Poté, co na ně v 70. letech přibyl čárový kód, se staly absolutní samozřejmostí a dnes prakticky neexistuje produkt, který by neměl etiketu. Jejich výrobu obstará tiskárna v každém městě. Třeba taková Plzeň nabídne tiskárnu, která se na etikety přímo specializuje.
Byť je význam etikety zcela nezpochybnitelný, její cena je poměrně nízká. Proto je výborným reklamním nástrojem.