Letošní rok skončí pro Klaudiánovu nemocnici ztrátou. Předpokládáme, že její výše dosáhne minimálně 50 milionů korun, ke konci října činila 45 milionů korun. Zároveň je ovšem třeba říci, že finanční situace nemocnice je dlouhodobě dobrá – nemocnice nemá žádné závazky po lhůtě splatnosti a drží rezervy na běžných účtech.
Ztráta v hospodaření je letos zapříčiněna zejména platnou úhradovou vyhláškou, zvýšením DPH a zdražením energií. Zároveň vedení nemocnice muselo podle personální vyhlášky přijmout další zaměstnance, což zvýšilo osobní náklady o osm milionů korun. Dopad úhradové vyhlášky, respektive snížení příjmů od zdravotních pojišťoven, tvoří sedmdesát procent celkové ztráty nemocnice. „V tomto směru bohužel držíme celorepublikový trend,“ konstatoval ředitel nemocnice MUDr. Luděk Kramář, MBA.
Celkový roční obrat nemocnice je zhruba jeden a půl miliardy korun, přičemž více než 52 procent nákladů tvoří osobní náklady, dále jsou to náklady na spotřební materiál a léky a na služby. „Díky elektronickým aukcím a soutěžím se nám tyto náklady daří snižovat, jen na spotřebním materiálu a lécích jsme letos uspořili 6 milionů korun. Zároveň ale nezbývá než konstatovat, že dalších úspor v tomto směru dosáhnout není možné. Pokud bychom k tomu byli nuceni, bylo by to na úkor kvality materiálu a tedy samozřejmě na úkor péče o pacienta,“ vysvětlil Kramář. Připomněl, že finanční situace nemocnici donutila zrušit od 1.1. 2014 odběrová místa pro dárce krve v Nymburce a v Mělníce – jejich provoz byl nadále finančně neúnosný.
Od Středočeského kraje Klaudiánova nemocnice získala na letošní rok provozní dotaci ve výši 24 milionů korun, použita byla zejména na částečnou úhradu provozu Dětského centra (3 miliony) a pohotovostních služeb (3,8 milionu) a jako pomoc po zaplavení oddělení nukleární medicíny spodní vodou z přívalových dešťů (přes 13 milionů – polovinu těchto účelově vázaných prostředků nemocnice vrátila). Peníze byly použity i na částečné pokrytí provozu Protialkoholní záchytné stanice. Peníze na investice Klaudiánova nemocnice v letošním roce neměla prakticky žádné. „Tento rok byl pro nás zejména ve znamení přežít a stabilizovat hospodaření,“ zdůraznil ředitel Kramář.
A jaký je výhled do příštího roku?
Omezujícím faktorem v plánech je pro nemocnici skutečnost, že stále není známé definitivní znění úhradové vyhlášky. „Podle signálů, které zatím máme, pro naši nemocnici nevyznívá příliš optimisticky,“ řekl Kramář. Dalším důležitým mezníkem je zákoník práce, podle kterého pro nemocnice přestává platit výjimka přesčasové práce pro pracovníky ve zdravotnictví. „Dostáváme se do neřešitelné situace, kdy máme vyhovět dvěma zákonům, což z objektivních důvodů není možné. Před zákoníkem práce tedy upřednostníme zákon o poskytování zdravotní péče a co se týče poskytování ústavních pohotovostních služeb, budeme je i nadále zajišťovat prostřednictvím dohod o pracovní činnosti,“ uvedl ředitel Klaudiánovy nemocnice. Pokud by nemocnice chtěla vyhovět zákoníku práce, znamenalo by to podle něj přijmout dalších 48 lékařů. Krom toho, že tolik lékařů není na trhu práce, osobní náklady na ně by byly cca 45 milionů korun ročně a tato částka by pro nemocnici byla likvidační.
Další ztrátou příští rok budou příjmy z rušených regulačních poplatků – předpokládaná ztráta v tuto chvíli činí 15 milionů korun. Zároveň je třeba počítat s růstem cen energií a tepla, kde již v tuto chvíli nejsou další možnosti úspor.
Nemocnici ovšem příští rok čeká i řada pozitivního. Od ministerstva zdravotnictví dostala dotaci 12 milionů korun na přístrojové vybavení iktového centra. 25 milionů korun je nemocnice připravena z vlastních zdrojů investovat do nákupu nemocniční přístrojové techniky.
A nemocnici v příštím roce čeká také řada stavebních změn. Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo nemocnici dotaci 30 milionů korun na přestavbu gynekologicko-porodnického pavilonu, kde již tento měsíc byla podepsána smlouva na zpracování kompletní stavební dokumentace. Vlastní stavební práce začnou pravděpodobně na podzim. Do roku 2016 si rekonstrukce vyžádá celkové náklady 138 milionů korun, které nemocnice není schopná hradit z vlastních zdrojů a spoléhá na pomoc Středočeského kraje.
Dalších 50 – 60 milionů korun si vyžádá stavba onkologického stacionáře. „Doufáme, že prostředky získáme z Regionálního operačního programu, pokud neuspějeme, jsme připraveni vzít si úvěr. Stávající onkologický pavilon dlouhodobě nevyhovuje a přemístění oddělení již nemůžeme odkládat. Stavba by měla začít v druhé půlce příštího roku,“ vysvětlil Kramář. S přestěhováním onkologie souvisí i vybudování nových prostor pro oddělení nukleární medicíny a hemodialýzy.
Menší finanční částky, které nemocnice poskytne z vlastních zdrojů, si vyžádá rekonstrukce prostor kiosku a pokladny (3,5 milionu korun) – stavba započne již v lednu, s otevřením nemocnice počítá v dubnu příštího roku. „Přes léto pak chystáme rekonstrukci prostor lékárny a prodejny zdravotnických potřeb u hlavního vchodu do nemocnice, která bude stát zhruba 10 milionů korun,“ uzavřel Kramář.
Zdroj: http://www.klaudianovanemocnice.cz/aktuality/tiskove-zpravy/349-rok-2013-byl-pro-klaudianovu-nemocnici-ve-znameni-preziti-a-stabilizace