Radní Pardubického kraje dnes schválili poskytnutí bezúročné půjčky ve výši 649 tisíc korun na předfinancování projektu na výrobu a osazení 20 kusů informačních tabulí k turistickým trasám a objektům Králické pevnostní oblasti. Dobrovolný svazek obcí Sdružení obcí Orlicko totiž připravuje žádost o financování tohoto projektu do výzvy Fondu mikroprojektů Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – Polsko 2007 – 2013“.
„Králická pevnostní oblast je z pohledu turismu jedinečná. Jenom tvrz Boudu vloni navštívilo více než 12 tisíc turistů, celou oblast pak 60 tisíc návštěvníků. Rozhodli jsme se proto podpořit projekt také dotačně, na spolufinancování chceme přispět 211 tisíc korun,“ informuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Krajský radní pro cestovní ruch René Živný očekává, že nové značení lokalitu ještě více zatraktivní. „Výrazně usnadní návštěvníkům pohyb v terénu, zlepší jejich orientaci a podá jim více informací,“ vysvětluje radní René Živný. Informační cedule budou v pěti jazykových mutacích a propojí tvrz Boudu s Těchonínem a městem Králíky. Nové značení by mělo být umístěno také směrem na Suchý vrch a Červenovodské sedlo. O poskytnutí půjčky a dotace definitivně rozhodnou krajští zastupitelé 27. února na svém jednání.
Krajští radní chtějí další výslechové místnosti pro dětské oběti a svědky
Kraj bude v rámci dotačního řízení Ministerstva vnitra usilovat o vybudování dvou nových speciálních výslechových místností pro dětské oběti a svědky. Projekt je připravován ve spolupráci odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje a Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. „V Pardubicích a ve Svitavách jsme speciální výslechové místnosti otevírali v loňském roce a zcela jednoznačně se osvědčily. Budeme usilovat o to, aby obdobná pracoviště vznikla i v Chrudimi a Ústí nad Orlicí, neboť praxe ukázala, že bylo technicky i časově náročné převážet oběti, svědky a potřebnou dokumentaci do Pardubic nebo do Svitav,“ objasňuje záměr hejtman Netolický. Speciální výslechové místnosti budou určeny pro výslechy dětí – obětí nebo svědků trestné činnosti a pro výslechy dospělých obětí a svědků závažné trestné činnosti, především násilného a mravnostního charakteru. „Jedná se například o zneužívané děti, oběti znásilnění, ale i o případy domácího násilí páchaného na seniorech nebo handicapovaných lidech. Všichni tito lidé si zaslouží zvláštní a citlivé zacházení, které by je mělo co nejméně traumatizovat,“ vysvětluje Pavel Šotola, krajský radní zodpovědný za sociální oblast a neziskový sektor.
Druhou významnou aktivitou, kterou kraj připravuje ve spolupráci s Centry prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty UP v Olomouci, celoživotního vzdělávání v Pardubicích a Krajským ředitelstvím policie Pardubického kraje je projekt E – bezpečí – nebezpečí elektronické komunikace. „Stále častěji se s nebezpečím vyplývajícím z masového používání internetu setkávají sociální pracovníci a policisté. Nejčastěji řeší rozvinutou kyberšikanu, šíření dětské pornografie, online sexuální lákání a zneužívání dětí a mladistvých, nově také elektronické násilí mezi rozvádějícími se rodiči. Projekt se zaměří zejména na tato rizika. Kromě přímého vzdělávání bude poskytovat IT poradenství v otázkách ochrany a obrany ICT uživatelů, psychologický, sociální a právní servis v oblasti řešení konkrétních problémů,“ shrnuje klíčové aktivity projektu krajský radní Pavel Šotola. Celkový rozpočet projektu je 217 tisíc korun, kraj by se na něm měl podílet 26 procenty, zbytek chce získat z dotace MVČR.
Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77072/rada-pomoc-turistum-i-policii