Hradec Králové, 18. března 2014 – Nevíte, jak strávit sobotní den? Přijďte se v rámci akce Den vody podívat do Informačního centra Obnovitelných zdrojů na „Hučáku“ nebo do malé vodní elektrárny v Hradci Králové. A jestli si chcete udělat výlet, budou pro návštěvníky přístupné i malé vodní elektrárny Spálov, Předměřice a Přelouč.
Celá akce proběhne v sobotu 22. března od 9 do 16 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka je v 15 hodin. Malé vodní elektrárny Spálov, Předměřice a Přelouč budou přístupné vždy od 9 do 15 hodin.
Informační centrum Obnovitelné zdroje
Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, projekce tematického filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ zájemci budou moci také navštívit malou vodní elektrárnu „Hučák,“ která v roce 2012 oslavila 100 let od uvedení do provozu. Sběratelé si budou moci zakoupit turistickou známku a turistickou vizitku či nálepku.
Malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové
Vodní elektrárna je umístěna na řece Labi. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912. Ve 20. letech minulého století se uskutečnila z důvodu zvýšení výkonu rekonstrukce zařízení. V této podobě pracují všechna její soustrojí dodnes. Generátory jsou dokonce ještě původní z roku 1912.
Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s a Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.
Malá vodní elektrárna Spálov
Vodní elektrárna Spálov byla postavena na řece Jizeře a uvedena do provozu v r. 1921. Voda je z vtokového objektu u jezu Bitouchov přiváděna 1,32 km dlouhou raženou štolou a 0,55 km dlouhým krytým úbočním kanálem do vodního vyrovnávacího objektu se strojně čistěnými česlemi a do elektrárny 0,06 km dlouhým ocelovým přivaděčem. Ve strojovně byly postaveny dva stejné, symetricky uspořádané turbogenerátory sestávající z horizontálních Francisových turbín o instalovaném výkonu 2 MW. Vodní elektrárna Spálov prošla v březnu 1998 celkovou modernizací. V rámci modernizace byly původní turbogenerátory nahrazeny dvěma novými TG s vertikálními turbínami Kaplanovými o výkonu 2 x 1,2 MW. Nová soustrojí byla přifázována do distribuční sítě 35 kV v roce 1999.
Malá vodní elektrárna Předměřice
Vodní elektrárna Předměřice spolehlivě funguje již 60 let. Byla postavena na řece Labi a uvedena do provozu po 2. světové válce v r. 1953. Nahradila vodní elektrárnu, která spolu s jezem stála původně asi 200 metrů proti proudu řeky Labe a byla rozbořena velkou vodou v roce 1932.
Elektrárna má jedno průtočné vertikální turbosoustrojí s Kaplanovou turbínou a pomaluběžným generátorem, připojeným přímo, bez převodu, na hřídel turbíny. Instalovaný výkon této elektrárny je 2100 kW.
Malá vodní elektrárna Přelouč
Malá vodní elektrárna Přelouč, uvedená do provozu v r. 1924 plní na 116. říčním kilometru řeky Labe funkci průtočné elektrárny. Elektrárna byla vybavena čtyřmi Francisovými vertikálními turbínami firmy Josef Prokop & synové – Pardubice. Dva turbogenerátory s původními turbínami jsou stále provozovány, ale dvě Francisova turbosoustrojí byla v roce 2003 nahrazena vertikálními soustrojími s turbínami Kaplanovými o výkonu 677 kW. Elektrárna pracuje na malém spádu, menším než 4 m a její celková maximální hltnost je 84 m3/sec. Instalovaný výkon celé elektrárny je 2340 kW.
Koncem roku 2009 zprovoznila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v rámci rekonstrukce střechy na malé vodní elektrárně Přelouč novou solární elektrárnu o instalovaném výkonu 21 kW. Na jednom místě zde tak zařízení Skupiny ČEZ vyrábí elektrickou energii ze dvou druhů obnovitelných zdrojů.
Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4615.html