Předčasné volby 2013 v Klášterci nad Ohří

Ve dnech 25. a 26. října 2013 proběhly předčasné volby do dolní komory Parlamentu České republiky. Celkové výsledky jsou již několik dní známé, ale ne každému se chce „hrabat“ ve statistikách a ne každý ví, kde vůbec má všechny ty výsledky hledat. My vám proto nyní v Kláštereckých novinách přiblížíme, jak jste v těchto volbách hlasovali vy, občané města Klášterce.

Pokud bychom chtěli v úvodu shrnout vše podstatné, můžeme říci, že zisk levicových stran v Klášterci už snad nikoho ani nepřekvapí. Naopak nová seskupení lídrů Andreje Babiše a Tomio Okamury dala o sobě rázně vědět. Za absolutní „propadák“ pak lze označit výsledky ODS.
A nyní už volby podrobně. Se ziskem 21,31% (1 222 hlasů) zvítězila v Klášterci nad Ohří ČSSD před druhou KSČM 20,84 % (1 195 hlasů), třetí místo patří ANO 2011 18,33 %, (1051 hlasů), čtvrtý skončil Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury 12,33 % (707 hlasů) a pátá příčka patří TOP 09 6,52 %, (374 hlasů). Přes 5 % nutných pro vstup do sněmovny se v Klášterci už žádná další strana nedostala. Těsně pod touto hranicí skončila ODS 4,79 %, (275 hlasů).
Ostatní strany nedosáhly ani na 3 %. I když Česká strana pirátská si může jako úplně nové uskupení s 2,84 % (163 hlasů) asi spokojeně pobrukovat a připravovat si půdu do dalších voleb. Stranu Zelených 2,51 % (144 hlasů) s KDU-ČSL 1,77 % (102 hlasů)zase může těšit mírný vzestup oproti minulým volbám. Větší úspěch určitě předpokládala Dělnická strana sociální spravedlnosti 1,77 %, (102 hlasů), Strana soukromníků České republiky 1,72 %, (99 hlasů) a také Strana Práv Občanů Zemanovci 1,58 %, (91 hlasů). Oproti volbám v roce 2010 si o trochu polepšila Strana svobodných občanů, ale s 1,58 % (89 hlasů) nemohla na nejvyšší příčky ani dohlédnout. HLAVU VZHŮRU – volební blok jako nováček také moc voličů neoslovil 1,11 % (64 hlasů). Zajímavý je pohled na samý konec žebříčku. Pouhých 18 voličů oslovila Suverenita – Strana zdravého rozumu, sedm hlasů si v Klášterci připsala Koruna Česká (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) a pouhé čtyři hlasy si na své konto připsal LEV 21 – Národní socialisté.

V Klášterci nad Ohří se volilo v 11 volebních okrscích a pokud bychom se mohli na jejich výsledky podívat očima sportovců, tak zlatou medaili by získala ČSSD, která zvítězila v 6 okrscích, stříbro by brala KSČM (3) a bronz zbyl na ANO 2011 (2). Nikdo jiný se na první 3 místa nedostal. Tak, jako při posledních volbách v roce 2010, i letos bylo patrné, že v Klášterci se rozhodně nehlasuje všude stejně. Rozdíly v různých částech města činily i více, než deset procent! Podívejme se tedy na výsledky právě skončených voleb podrobněji.
Zisk více než 26 % zaznamenala ČSSD ve volebním okrsku č. 10, ve kterém volí mimo jiné obyvatelé ulic Lipová, Okružní nebo Topolová. Naopak ve volebním okrsku č. 6 (celé sídliště Václava Řezáče a jeho nejbližší okolí) se museli „oranžoví“ spokojit jen s necelými 16% (15,70 %). Srovnáme-li to s volbami v roce 2010, ztratila ČSSD u kláštereckých voličů více jak 6 %. Volební okrsek č. 6 je tak trochu paradoxní, protože zahrnuje jak celé sídliště Václava Řezáče a jeho nejbližší okolí, tak novou zástavbu rodinných domů (ulice Sluneční, Severní, Jižní…). Silnou voličskou základnu tu tudíž má levice i pravice. Když opět srovnáme výsledky roku 2010 s letošními, zjistíme, že zatímco v roce 2010 největší podporu získala v tomto okrsku ODS, letos absolutně propadla (koneckonců i v mnoha dalších okrscích). Nejvíce hlasů zde získala KSČM 21,92%, čímž si oproti roku 2010 polepšila o více jak 6 %. Ovšem jen o malinký krůček za ní zaostalo ANO 2011, které volilo 21,61 % voličů. KSČM letos v Klášterci získala mnohem více voličů, než v minulých volbách. Zatímco jí v roce 2010 dali nejvíce hlasů voliči ve volebním okrsku č. 6 (15,62 %), tentokrát její program oslovil nejvíce voliče ve 4. okrsku (Královehradecká, Pod stadionem, část ul. Chomutovská …). Zdejší voliči jí přisoudili skoro 24 %, čímž jí zvedli preference o více jak 8 %. Překvapením letošních voleb se i v našem městě stalo Babišovo Ano 2011. Nejvíce se mu dařilo ve volebním okrsku č. 9 a č. 11, kde získalo přes 20 %, naopak nejméně příznivců (14,95 %) má tato strana v ulicích Dukelská, Pionýrů, Lidická a část ul. 17. listopadu (volební okrsek č. 7). Strana TOP 09 tentokrát nezabodovala. Když obdržela v roce 2010 v okrsku č. 11 téměř 19 %, byla to velká sláva. Také letos nejvíce příznivců nalezla ve stejném okrsku, ale už jí důvěřovalo jen necelých 11 %. Jinak se průměr jejích voličů v našem městě držel těsně nad hranicí 6 %. Okamurův Úsvit v letošních volbách můžeme přirovnat k raketovém vzestupu Věcí veřejných v minulých volbách. Jestli opravdu splní, co slibuje a nebude „zatáčet s dinosaury“ tak neobratně, jako Věci veřejné, jejichž exposlanci Bárta, Štětina, a Kádner se objevili na kandidátce právě u Tomio Okamury, tomu uvěřili nejvíce voliči v 9. okrsku (Polní, Luční, Ječná …), u kterých získal 16,42 % hlasů. Celkově v Klášterci obsadil ve všech okrscích čtvrtá místa s průměrem okolo 13 %.
Volby do poslanecké sněmovny ani tentokrát klášterecké voliče příliš neoslovily a tendence jsou stále klesající. I když se zpočátku zdálo, že volební účast bude o něco vyšší, než v roce 2010, nestalo se tak. Z celkového počtu 12 355 oprávněných voličů se jich v pátek a sobotu vydalo do volebních místností jen 5 789, tedy opět méně, než polovina (46,86 %). To je téměř o více než 2 % méně, než při předchozích parlamentních volbách v roce 2010. Klášterečtí voliči tak výrazně zaostali nejen za volební účastí celorepublikovou (59,48 %), ale nedosáhli ani průměrné volební účasti v Ústeckém kraji (51,69 %), a dokonce ani v samotném chomutovském okrese (49,04 %). Vyšší volební účast než Klášterec zaznamenala například sousední Kadaň či Chomutov, ale ani tyto dvě města se nemohou chlubit nějakou oslnivou „hitparádou“. Naopak menší procento voličů přišlo k volebním urnám v Jirkově či ve Vejprtech. Pod hranici 50 % klesla volební účast tentokrát už v devíti z celkového počtu 44 obcí chomutovského regionu. Jsou mezi nimi jak menší vesnice (Chbany, Hora Svatého Šebestiána, Křimov, Rokle), tak města Jirkov, Vejprty, Klášterec, ale i Kadaň a Chomutov. Politické dění v naší republice nechává nejvíce chladnými obyvatele Vejprt. Jejich volební účast při letošních volbách byla v chomutovském okrese absolutně nejmenší (35,32 %), naopak Všehrdy se mohou pochlubit volební účastí přes 79 %.
Ústecký kraj bude v nově zvolené dolní komoře Parlamentu České republiky reprezentovat 14 poslanců. Čtyři zástupci Babišova ANO 2011, tři poslanci za KSČM, čtyři za ČSSD, jeden za TOP 09, jeden za ODS a jeden za Úsvit T. Okamury. Přímo okres Chomutov bude v poslanecké sněmovně zastupovat jen poslanec za ČSSD Jaroslav Krákora. Bývalou primátorku města Chomutova Ivanu Řápkovou, ani primářku dětského odd. Nemocnice Kadaň Patricii Kotalíkovou v poslaneckých lavicích již nezahlédneme.
Projdeme-li si podrobně kandidátní listiny všech hnutí a politických stran, které se ucházely o přízeň voličů v Ústeckém kraji, zjistíme, že mezi desítkami kandidátů bychom našli dvanáct přímo z Klášterce.
S výjimkou Strany soukromníků České republiky a Úsvitu přímé demokracie T. Okamury, jejichž kandidáti Ing. Štefan Drozd (2) a Josef Suchý (3) se nacházeli na volitelných příčkách, a Bc. Jaroslav Kohout (KSČM), který startoval jako č. 5, se většina kláštereckých kandidátů nacházela na nevolitelné pozici za hranicí 10. i 20. místa. Nejblíže k poslaneckému mandátu se přiblížil Josef Suchý, který skončil jako druhý náhradník (Úsvit získal 1 poslanecký mandát) a Bc. Jaroslav Kohout, který skončil jako třetí náhradník (KSČM získala 3 poslanecká mandáty). Strana soukromníků České republiky s Ing. Štefanem Drozdem se do hry o poslanecká křesla nedostala. Za zmínku ještě určitě stojí jméno Ing. Petra Hybnera, který ač nebydlí v Klášterci, jako ředitel Zámku má u zdejších občanů velkou podporu. V celkovém součtu sice ztratil na vedoucího lídra Úsvitu Davida Kádnera 381 hlasů, ale získal například o 21 hlasů více, než Josef Suchý. Přesto ho volební matematika zařadila jako postupujícího až na 7. místo.

 

Zdroj: http://www.klasterec.cz/cs_ob_novinka.php?id_novinka=3050


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup