Celostátní linka určená především rodinám pečujícím o seniory.
Linka je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin a volající si nejčastěji žádají informace z oblasti sociálně-právní např.: Jak si počínat při zamítnutí příspěvku na péči, co dělat v případě nečinnosti úřadu práce, jaká jsou jejich práva a jak je mohou vymoci.
Často se obracejí rovněž s dotazy, jak řešit konkrétní případy, když třeba lékař nechce předepsat některé pomůcky a tvrdí, že na ně není nárok. Zde se ukazuje, že lékař nemusí být vždy dobře informován a je třeba mu příslušnou vyhláškou dokázat, že nárok existuje. Jiní volající se dotazují na ošetřovatelskou problematiku, někdy se potřebují jen ubezpečit, že jejich postup v péči o blízkého je správný, a že nic podstatného nezanedbávají.
Bezplatné poradenské linky pro pečující už delší dobu úspěšně fungují například v Německu nebo Švédsku, kde jsou mnohem více rozšířeny, protože byly zřizovány regionálně u center pro pečující.
Projekt Pomáháme pečovat, zahrnuje řadu aktivit pro rodinné pečující o seniory. V loňském roce vyšly například tři příručky pro pečovatele: Rady sociálně-právní, Rady pro komunikaci a Rady ošetřovatelské, a také Pokyny pro začínající pečovatele. Všechny publikace je možné si stáhnout z webu www.pecujdoma.cz, který obsahuje rovněž návody pro pečovatele, včetně třiceti výukových videí. Současně probíhá na několika místech ČR cyklus kurzů pro pečující, a to zdarma (Písek, Ostrava, Hradec Králové, v březnu v Olomouci a Roudnici nad Labem). Připravují se další tři příručky: Rady lékařské, Rady rehabilitační a Rady pro závěr života, které vyjdou v průběhu tohoto roku.
Bezplatná poradenská linka 800 915 915 a celý projekt Pomáháme pečovat je financován z ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR.
Zdroj: http://www.prachatice.eu/pomahame-pecovat-pecujici-zapamatujte-si-800-915-915