Pietní akt na hřbitově připomněl osobnost skladatele Veita

Pietní akt, kterým si jeho účastníci připomněli 150. výročí úmrtí významného hudebního skladatele Václava Jindřicha Veita, se dnes uskutečnil u jeho hrobu na litoměřickém hřbitově. Kromě starosty Ladislava Chlupáče, ředitelky Základní umělecké školy v Litoměřicích  Dominiky Valeškové a dalších hostů byl přítomen i profesor Martin Friedrich, přímý Veitův potomek.

Nechyběla ani Miroslava Vencláková, starostka Libochovan, pod něž spadá obec Řepnice, v níž se skladatel 19. ledna roku 1806 narodil a kde je umístěna pamětní deska.

„Litoměřice jsou v mnoha ohledech městem hudby. Kromě řady jiných hudebních těles zde působí téměř dvacet pěveckých sborů. Osobnost, kterou byl hudební skladatel Václav Jindřich Veit, je třeba si připomínat,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč. Svá slova pronesl u zdařilé kopie původního bronzového náhrobku, který je uložen v depozitáři. Autorem kopie, která byla usazena před několika dny, je restaurátor Oblastního muzea v Litoměřicích Josef Doležal. Náklady spojené s výrobou uhradilo město.

Litoměřice jsou známé tím, že zde zakončil svou životní pouť básník Karel Hynek Mácha. „Málokdo však ví, že závěr svého života zde prožil i hudební skladatel Václav Jindřich Veit, jehož tvorba vynikala čistotou hudebního stylu a navíc do ní dokázal vkusně vkomponovat krásu české lidové písně,“ připomněla Dominika Valešková.

Veitovo dílo v Litoměřicích naposledy znělo v divadle 19. ledna 2006 u příležitosti 200. výročí skladatelova narození. Tehdy profesor Friedrich předal městu posmrtnou masku svého předka, která je uschována v depozitáři muzea.


Zdroj: http://radnice.litomerice.cz/clanek-1225.html


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup