„Za uplynulých deset let jsme posílili rozpočet nemocnic více než miliardou korun, aby mohly dál běžet, jak běží. V rozpočtovém určení daní krajů ale není na provoz nemocnic určena ani koruna a kraj má roční daňové příjmy 2,5 miliardy korun. Je jasné, že peníze, které posíláme do nemocnic, musejí chybět někde jinde, například ve školství, v sociální péči či v dopravě,“ uvedl Roman Línek. Bez realizovaných změn by pravděpodobně akutní nemocnice v Pardubickém kraji potřebovaly na konci letošního roku dalších celkem 180 miliónů do svých rozpočtů. „Fúze je pro další fungování nemocnic bezpečná, s jasným vedením a jasnou transparencí. Transformace je tříletá, uřiditelná a musí být smysluplná. Dohromady tak nemocnice vytvoří silný subjekt s 3,5 tisíci zaměstnanci a 3,4 miliardy obratu,“ dodal Roman Línek s tím, že do budoucna, právě „pod jednou střechou“, jsou schopny dalšího rozvoje.
Předseda představenstva nemocnic Pavel Havíř připomněl, že v únoru 2013 dostalo představenstvo za úkol zpracovat Scénář transformace akutní lůžkové péče, který předložilo zastupitelům v červnu a ti jej následně schválili. Záměrem je vytvoření jedné akciové společnosti sloučením pěti stávajících při zachování dostupnosti základní péče. „Jen spojením nemocnic bude možné nadále udržet rozsah kvalitní, bezpečné a dostupné akutní lůžkové péče a zároveň jejich ekonomickou životaschopnost. Přínosem bude organizačně jednodušší řízení jedné firmy. Jako velký subjekt v ČR budeme mít silnější vyjednávací pozici vůči plátcům zdravotní péče, tj. zdravotním pojišťovnám, a lepší vyjednávací pozici vůči dodavatelům léků a zdravotního materiálu,“ uvedl Pavel Havíř a zdůraznil: „Bez uskutečnění navržených změn by se akutní krajské zdravotnictví zřítilo do finanční i odborné propasti.“
Spojení do celku zlepšuje řízení nákladů a zajistí jednotnou personální politiku včetně udržení kvalitního zdravotnického personálu, který je hlavní součástí zdravotní péče. V návrhu je jedna společná vnitřní organizační jednotka pro obslužné a technické činnosti. Úspory přinesou společné nákupy zdravotnických prostředků, materiálů i techniky.
„Budeme silným a významným partnerem pro zdravotní pojišťovny při vyjednávání o úhradách za poskytnutou zdravotní péči. Jako jedna velká firma budeme více odolní proti negativním vnějším vlivům, jakými jsou úhradová vyhláška, podmínky personálního a technického vybavení či nároky ministerstva zdravotnictví a financí či odborných lékařských společností, které stanovují podmínky pro vlastní poskytování péče v jednotlivých odbornostech,“ vysvětlil Pavel Havíř.
Ředitel Svitavské nemocnice Pavel Kunčák je pro fúzi: „Menší nemocnice nemají v dnešním prostředí zdravotnictví v České republice šanci na dlouhodobé smysluplné fungování – a menší jsou všechny kromě Pardubické. Spojením vznikne nemocnice velká a silná, která se dokáže lépe přizpůsobit změnám vnějšího prostředí. Jsem přesvědčen, že je to cesta k zachování dostupnosti odborné zdravotní péče pro obyvatele celého Pardubického kraje.“
Rozhodnutí o fúzi Radou Pardubického kraje ve druhé polovině prosince podléhá schválení zastupitelstva kraje 27. února 2014 a následně se uskuteční její realizace k 1. 7. 2014.
Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/77177/nemocnice-pod-jednou-strechou-akutni-zdravotni-pece-v-peti-mistech-kraje