Fakultní nemocnice Ostrava se poté, co v červnu prošla náročnou reakreditací podle systému kvality Joint Commission International (JCI), stala třináctou nemocnicí na světě, která získala rozšířenou akreditaci JCI pro univerzitní nemocnice. Tato rozšířená akreditace zahrnuje dvě nové kapitoly standardů JCI platných od 1. ledna 2013. Jde o kapitolu věnující se vzdělávání mediků a kapitolu zaměřenou na vědu a výzkum. Oficiální potvrzení toho, že v reakreditaci uspěla, obdržela nemocnice společně s osvědčením v těchto dnech.
„Říká se, že reakreditace je mnohem náročnější než akreditace. Tím víc mne těší, že i tento náročný úkol jsme zvládli, jak se říká, bez “ztráty kytičky“, tedy bez jakýchkoli zjištění auditorů,“ komentuje úspěch na poli systému kvality ředitel nemocnice, MUDr. Svatopluk Němeček, MBA. „Je třeba si uvědomit, že standardy JCI mají přes 1800 skórovaných indikátorů kvality a my jsme museli být připraveni na kontrolu všech. I těch nejnovějších, zaměřených na vzdělávání mediků a vědu a výzkum, o které se auditoři zajímali velmi intenzivně.“
Ředitel ostravské fakultní nemocnice zdůrazňuje, že rozhodnutí o rozšíření akreditace o kapitoly zaměřené na vzdělávání mediků a vědu a výzkum bylo nabíledni. „Tímto krokem jsme se rozhodli podpořit Lékařskou fakultu Ostravské univerzity a potvrdit vysokou úroveň kvality vzdělávání na této fakultě zvláště v klinické sféře, která se zabývá především praktickou částí výuky,“ zdůrazňuje MUDr. Němeček. „To, že jsme výborně uspěli i v části zaměřené na vědu a výzkum, je velmi přínosné při jednáních s externími partnery, dodavateli a klinickými firmami, jimž dáváme jasně najevo, že jsme partnerem, jehož systém kvality je na mezinárodně uznávané úrovni. Předpokládáme, že skutečnost, že i v tomto směru jsme akreditováni JCI, se pozitivně odrazí i na získávání studií v klinické sféře a ve zvýšení naší prestiže na mezinárodním poli vědy a výzkumu.“
Rozšířená akreditace potvrzuje, že na vzdělávání mediků se podílejí dva provázané, byť právně oddělené subjekty – Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařská fakulta Ostravské univerzity. A zároveň svědčí o špičkovém nastavení všech procesů, které z pohledu JCI musejí zcela nezbytně dokonale fungovat. K nim patří například bezproblémová komunikace mezi oběma subjekty, precizní předávání informací i vysoká úroveň zpětné vazby jak od studentů, tak od lékařů Fakultní nemocnice Ostrava, kteří tyto studenty vyučují. Samozřejmostí je ověřená kvalifikace všech odborných pracovníků, kteří se na přípravě budoucích lékařů podílejí.
„Fakultní nemocnice Ostrava je od roku 2010 první a doposud jedinou fakultní nemocnice v České republice, která se stala držitelem certifikátu prestižní mezinárodní akreditace JCI, což je v současné době nejvyšší možný standard ve světovém zdravotnictví. Tento fakt není jen prestižní záležitostí, ale nese s sebou také množství bonusů, které se pozitivně odrážejí například v neustálém zkvalitňování léčby, zvyšování bezpečí a komfortu pacientů, důslednější právní ochraně zaměstnanců, finančním zvýhodnění nemocnice a také v mnoha jiných směrech, k nimž patří také rozvoj multioborové spolupráce. Ostatně její excelentní fungování je jednou ze zásadních podmínek systému managementu kvality JCI,“ pokračuje MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, a dodává, že jedním z pozitiv je například to, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zohledňuje audity a certifikáty kvality ve svých platbách, takže tržby nemocnic se značkou kvality mohou být vyšší. „K pozitivům, která s sebou nese mezinárodní akreditace JCI, rovněž patří zkvalitnění firemní kultury i dokonalé nastavení řídicích a dozorových procesů a také skutečnost, že akreditace pomáhá v těžké ekonomické situaci, v níž se současné zdravotnictví nachází, ke snazšímu řízení organizace a umožňuje rychle reagovat na legislativní i jiné změny.“
Fakultní nemocnici Ostrava čeká další reakreditace JCI za tři roky. V současné době však probíhají externí dozorové audity Českým institutem pro akreditaci v laboratořích nemocnice, neboť všechny laboratorní provozy FNO jsou akreditovány dle normy ISO 15 189, a 15. října FNO čeká reakreditace Spojenou akreditační komisí (SAK) ve zkráceném jednodenním šetření, které se bude zabývat lékařskou, ošetřovatelskou i technickou sférou.
Ve Fakultní nemocnici Ostrava je systém kvality budován už více než jedenáct let. V roce 2002 bylo podle normy ISO 9001 certifikováno Krevní centrum FNO, po něm následovala další pracoviště. O pět let později se nemocnice stala první českou fakultní nemocnicí, která úspěšně splnila požadavky standardů Spojené akreditační komise (SAK). V roce 2010 se stala držitelem certifikátu prestižní mezinárodní akreditace JCI. V roce 2012 byly akreditovány všechny laboratorní provozy dle normy ISO 15 189 Českým institutem pro akreditaci.
Zdroj: http://www.fno.cz/tiskove-zpravy/mezinarodni-akreditace-se-vztahuje-i-na-vzdelavani-mediku-a-oblast-vedy-a-vyzkumu