- Šafránkovy kroniky a zápisky, které jsou velmi důležitým pramenem pro poznání Hořic devatenáctého století, se dočkají digitalizace. Stanou se tak snadno přístupné pro všechny obyvatele. Proces zaplatí hořická radnice.
Historička a pracovnice Městského muzea Hořice Oldřiška Tomíčková uvedla, že dílo Františka Šafránka znají jak odborníci, tak příležitostní badatelé.
„Šafránkova hořická kronika je unikátní písemnou a obrazovou památkou a je velmi často badatelsky i expozičně využívána. Pro její ochranu a bezpečnost by bylo velmi vhodné provedení digitalizace. Zároveň by se také zkvalitnily služby pro badatele tím, že by zájemcům byla kronika a soubor doprovodných ilustrací k dispozici nejen v hořickém muzeu, ale i na dalších pracovištích,“ sdělila.
Dílo nemá status oficiální městské kroniky, tudíž se na něj nevztahuje zákon o archivních materiálech. Jinak řečeno, Hořice digitalizaci provedou dobrovolně, nikoliv pod tlakem právní normy. Proces rozdělí do tří let a celkem zaplatí 120 tisíc korun bez DPH, tedy 40 tisíc ročně. „Pro Hořice je tato kronika specialitou. Myslím, že její digitalizace je drobnost, ze které občané budou mít radost,“ zhodnotil starosta Ivan Doležal.
Šafránkovy kroniky navíc nejsou jenom suchým textem, nýbrž je doprovází řada ilustrací, obrazových vložek či mapek. Toto vše bude součástí zdigitalizované podoby.
„František Šafránek bývá často nazýván hořickým Vavákem a jeho dílo je o to cennější, že zachycuje události v Hořicích ještě před založením Janderovy městské kroniky. Kronika je vysoce ceněna nejen historiky, ale i odborníky z etnologie a kresby jsou často reprodukovány,“ vysvětlila dále Oldřiška Tomíčková.
Procesem digitalizace projde více než 2800 stran, převážně ve formátu A5. Konkrétně se jedná o pět svazků kroniky, k nimž je připojeno třicet stran příloh ve formátu A3.
Krom tohoto jádra se pozornosti dostane menším psaným dílům Františka Šafránka. Celkem jich bude pět, a sice: Historické album presekuce v Hořicích roku 1868 a 1869, Obrázek ze života táboru lidu roku 1868 — 69, Deník a cestovní zápisky za šest měsíců pobytu v Holandsku 1898, Výtah z hlavního obsahu týkající se pouze města Hořic ze všech pěti knih a Zápisky Františka Šafránka — hlavní obsah všech pěti knih. Digitalizace této části bude stát 93 tisíc korun bez DPH.
Obrazy z dějin města Hořice
Dále bude do digitální podoby převedeno devatenáct obrazových materiálů, zachycujících město v druhé polovině 19. století. Vyberme namátkou jen některé: Židovské masné krámy, Hostinec na Rajtaraji, Loupež v hořické faře, Domy kolem sochy sv. Floriána, Útěk obyvatel Hořic před Prajzi a další. Náklady za zdigitalizování obrazů budou 27 tisíc korun bez DPH.
„František Šafránek se narodil roku 1831 a zemřel v roce 1908. Byl hořickým krejčím, vlastencem a písmákem. Kroniku, původně jako rodinnou, začal psát v roce 1867. Zachytil v ní nejen události rodinné, ale i významné události z historie města a státu, staré hořické zvyky, rázovité postavy, dnes už neexistující stavby a zákoutí. Zajímavé zápisy se vztahují např. k prusko-rakouské válce v roce 1866 a k táborovému hnutí let 1868 a 1869. Zajímavé jsou i jeho zápisky z cesty do Holandska, kde v roce 1898 navštívil jednu ze svých tří dcer.
Dílo postupně přerostlo do pěti obsáhlých svazků doplněných cenným souborem ilustrací nejen přímo v kronice, ale i na samostatných kartonech,“ napsala Oldřiška Tomíčková o významné hořické osobnosti.
Je zřejmé, že i na textech od tohoto obyvatele Hořic je patrné, jak postupné chřadnutí a skomírání habsburské monarchie zasahovalo do všech společenských vrstev. Díky Šafránkovým kronikám tak lze poznat, jak rostlo pnutí v monarchii, která se po první světové válce rozsypala na mnoho národních států.
Zdroj: http://www.horice.org/cz/clanky/kroniky-frantiska-safranka-se-dockaji-digitalizace/