„Tímto systémovým přístupem hodláme nadále podporovat školskou logopedickou péči v kraji. Nastavený modelzároveň plně odpovídá filozofii inkluzivního vzdělávání,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana pro kulturu, školství a památkovou péči Jana Pernicová. „Máme sice speciální školy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, ale naším cílem není děti s poruchami komunikace oddělovat od vrstevníků, ale naopak jim logopedickou péči zajistit tak, aby mohly zůstat v běžných třídách škol,“ dodává náměstkyně Jana Pernicová.
Děti s běžnými vývojovými vadami jsou integrovány ve třídách mateřských a základních škol a je jim věnována individuální péče. Napomohl tomu projekt, který v letech 2010 až 2012 proškolil 281 pedagogů v oblasti logopedické prevence. Děti a žáci s narušenou komunikační schopností tak mají mnohem lepší přístup ke kvalitním a odborně garantovaným speciálně pedagogickým službám. Logopedičtí asistenti, kteří v současné době pracují na většině mateřských škol, podporují rozvoj komunikačních schopností dětí, zaměřují se na předcházení poruch řeči, spolupracují s logopedy a poskytující informace rodičům v oblasti logopedické péče.
Logopedičtí asistenti ve školách mohou využít metodických konzultací u krajské logopedické koordinátorky Lenky Novotné ve SPC Moravská Třebová, ale také u logopeda nejbližšího SPC, případně Pedagogicko-psychologické poradny. Mohou také spolupracovat s logopedy – tutory v rámci metodických setkání prostřednictvím Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje
Pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami zřizuje Pardubický kraj speciální třídy. Logopedické třídy jsou na všech úrovních vzdělávání určeny dětem s těžkými logopedickými vadami (balbuties, mutismus, těžké vývojové poruchy, dysfázie ap.). Pokud je dítě zařazeno do speciální třídy, je to vždy na dobu nezbytněnutnou. Ve chvíli, kdy dovrší vývojový stupeň řečových dovedností, je žádoucí jeho začlenění do kmenové třídy. V Pardubickém kraji mohou tyto děti navštěvovat logopedické třídy v mateřských školách v Pardubicích, Chrudimi, České Třebové, Hlinsku, Králíkách, Lanškrouně, Ústí nad Orlicí a Vysokém Mýtě. Navíc zřizuje Pardubický kraj logopedickou třídu v Základní škole Lanškroun, která je určena dětem začínajícím plnit povinnou školní docházku.
„Systematická logopedická péče ve školách Pardubického kraje podněcuje děti k mluvení, zdokonaluje jejich mluvní pohotovost, rozvíjí smyslové vnímání a pohybovou obratnost, což má vliv na celkový příznivý vývoj dítěte,“ uzavírá náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.
Zdroj: http://www.pardubickykraj.cz/aktuality/76966/kdo-nema-er-ztraci-charakter-u-logopedu-neplati