V Hradci Králové se již podesáté sešli středoškoláci, aby představili své soutěžní práce. Krajského kola Enersolu 2014 na téma „Jak studenti hodnotí úspory energií, obnovitelné zdroje energie, snižování emisí v dopravě v Královéhradeckém kraji“ se zúčastnilo 11 středoškoláků s 8 soutěžními pracemi.
Odborná porota to neměla jednoduché. Nakonec po delší debatě vybrala jako nejlepší práci prezentaci studenta Vojtěcha Honců, který podrobně popsal principy výroby v bioplynové stanici v Bělé. Druhé místo obsadil David Dostál s vysvětlením fungování vírové gravitační elektrárny a třetí místo patřilo Vítovi Nýdrlemu s popisem výroby elektrické energie v malé vodní elektrárně „Hučák“ v Hradci Králové. Všichni soutěžící, kteří se do Hradce Králové vydali, předvedli perfektní výkon a znalost problematiky, i když na některých byla vidět tréma z početného publika návštěvníků a pedagogů.
„Všech 11 studentů předvedlo, že projektům rozumí a mají zájem o další vzdělávání. Problematika obnovitelných zdrojů studentům není cizí, k nejčastějším tématům patřilo téma bioplynové elektrárny,“ upřesňuje Ing. Josef Kopecký, zástupce ředitele SOŠ a SOU.
Vyhlášená témata podporují vzdělávání žáků formou spolupráce s odborníky na alternativní energie, úspory energií nebo inovace v dopravních pohonech. Obsahem projektů jsou informace o reálně využívaných technologiích obnovitelných zdrojů energie, témata elektromobility, zásadní opatření vedoucí k úsporám energií a zavádění moderních dopravních systémů.
Všechny zaslané soutěžní příspěvky dosáhly velmi dobré úrovně a budou důstojně reprezentovat na celorepublikovém finále soutěže Enersol 2014.
Uspořádáním krajského kola Enersol 2014 byla pověřena Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradební v Hradci Králové.
„Soutěž Enersol je velmi užitečná pro studenty i pedagogy. Bohužel jsme se letos potýkali s menším zájmem ze strany studentů zpracovávat daná témata. Doufejme, že příští rok přinese i větší zájem žáků o činnost nad rámec jejich vyučovacích hodin. Důležití jsou pro nás i sponzoři, bez nich by byl problém celou soutěž uspořádat, proto poděkování za spolupráci patří tradičnímu partnerovi Skupině ČEZ. Současně oceňujeme i vzdělávací program, který v rámci svých aktivit vytváří pro studenty i pedagogy,“ doplňuje Ing. Josef Kopecký, zástupce ředitele SOŠ a SOU.
Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol a zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách. Učitelům nabízí účinnou pomoc při zapojování fyzikálních témat do školních vzdělávacích programů. V roce 2006 získaly semináře vzdělávacího programu společnosti ČEZ akreditaci Ministerstva školství a tělovýchovy ČR. Veškeré vzdělávací aktivity jsou poskytovány bezplatně nebo za symbolické ceny. ČEZ je jedinou českou průmyslovou společností, která poskytuje tak dlouhodobý program na podporu vzdělávání
Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4577.html