Sedmapadesát zaměstnanců Skupiny ČEZ věnovalo v průběhu tohoto týdne svůj pracovní den neziskové organizaci. Už posedmé vyrazili do terénu a pomohli šesti institucím v Plzeňském a Karlovarském kraji. Letos přálo energetikům počasí, většinu času proto strávili prací venku. V občanském sdružení Motýl se část dobrovolníků připojila k edukační soutěži pro školáky pořádané v rámci Mezinárodního dne autismu.
Hned čtrnáct dobrovolníků pomáhalo obnovit zašlou slávu Bečovské botanické zahrady. I díky jejich úsilí se začíná zahrada svou strukturou výrazně přibližovat původnímu záměru, s nímž byla za první republiky vybudována. Do denního stacionáře Človíček zavítalo sedm pracovníků. Pod zvědavým „dohledem“ klientů stacionáře natírali zahradní nábytek a houpačky a myli okna.
V organizaci MOTÝL o.s. v Plzni si děti ze základních škol vyzkoušely, jaké je to být autistou. Oporou jim přitom bylo pět zaměstnankyň ČEZ Zákaznické služby. „Dobrovolnice pomohly školákům pochopit, jaké to je komunikovat s autisty a vysvětlily jim, že nejsou špatní, jen jiní. Oceňuji jejich odvahu a nadšení, s nimiž se do našich aktivit zapojily, a zároveň obdivuji jejich rychlé zorientování se v problematice autismu,“ pochválila práci dobrovolnic Markéta Berešová, vedoucí sociální služby
Raná péče.
Třináct dobrovolníků se vypravilo na obnovovaný hrad Hartenberg, kde se věnovali údržbě a zvelebování nádvoří. Srovnáním terénu pomohli připravit prostranství hradu na chystaný mezinárodní dobrovolnický kemp. Dalších devět energetiků přiložilo ruku k dílu v Klášteru Chotěšov. Muži odklízeli stavební suť a ženy čistily vitríny v klášterním muzeu, aby připravily místo exponátům pro chystanou jarní výstavu. Společnými silami pak prořezávali náletové dřeviny.
Celkem osm dobrovolníků vyrazilo na pomoc obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky. S vervou se vrhli do generálního úklidu cvičného bytu v Plzni, kde se klienti učí životu s asistenčními psy, a do terénních prací v areálu společnosti v Oseku u Rokycan. Šlo o natírání plotů kolem rozlehlého pozemku a mytí boxů a kotců pro pejsky.
Otázky pro Jiřího Komárka, hlavního technika diagnostiky ochrany
ČEZ Distribuční služby
Dobrovolničení se věnujete už pět let, pamatujete si ještě na své začátky?
Velmi dobře. Moje dobrovolnická premiéra je spojena s rozsáhlými povodněmi v roce 2010, kdy jsem chtěl pomoci kolegům a blízkým, které velká voda postihla. To mě takzvaně nastartovalo a od té doby neváhám a účastním se dobrovolnických dnů každý rok. V roce 2011 jsem navíc zažil povodeň na vlastní kůži, a získané zkušenosti se mi velmi hodily.
Letos jste pomáhal v Bečovské botanické zahradě. Proč zrovna tam?
Rád poznávám nové věci i nové lidi, proto si vybírám každý rok jinou organizaci. Už od jara vždycky sleduji nabídku a neváhám vyjet i mimo svůj region. Bečovská botanická zahrada byla letos jasnou volbou. Ve volném čase rád fotím, zejména přírodu, tak jsem si říkal, že kromě dobrého pocitu získám skvělou inspiraci.
Čas pro dobrou věc
Projekt firemního dobrovolnictví „Čas pro dobrou věc“ organizuje Skupina ČEZ od roku 2008. Kdo si najde „Čas pro dobrou věc,“ může jeden pracovní den v roce darovat potřebným. Skupina ČEZ tuto možnost zaměstnancům nabízí již sedmý rok.
Jedná se o dlouhodobou spolupráci založenou na dobrovolnosti všech zúčastněných stran. Do roku 2013 pomáhalo veřejně prospěšným organizacím 2342 firemních dobrovolníků. Průměrně takto podpořili 50 institucí ročně.
Zdroj: http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4635.html