Echinacea patří mezi blahodárné rostliny s léčivými účinky. K čemu ji můžete použít a jak ji pěstovat? O tom vám povíme více v tomto článku.
Ze západu se k nám dostává spousta skvělých věcí. A nejinak tomu bylo i v historii. Vždyť echinacea se dostala do Evropy až po objevení Ameriky. A vzápětí se stala oblíbeným doplňkem stravy.
Okrasná rostlina
Už v 18. století totiž byly prokázány její léčivé účinky. Do té doby sloužila třapatka nachová pouze jako okrasná květina. Indiáni už ale dávno předtím věděli, že umí léčit celou řadu onemocnění. Její účinky jsou tak výrazné kvůli vysokému obsahu blahodárných látek. Obsahuje totiž mastné kyseliny, polysacharidy, glavonoidy, třísloviny, silice i glykosidické látky.
Díky nim se echinacea skvěle hodí k prevenci a léčbě nachlazení. Výborně poslouží i k posílení imunitního systému. Krom toho má antibakteriální a antivirové účinky. Poradí si se zánětem dutin, středního ucha i močového měchýře. Echinacea tinktura nebo mast je vhodná i pro léčbu otevřených ran a popálenin.
Dávkování nepřehánějte
Narozdíl od celé řady blahodárných rostlin se třapatka nachová nesmí používat dlouhodobě. Maximální doporučená doba užívání je stanovena na dva týdny. Důležité jsou taktéž první dny léčby. Pokud během nich nepociťujete zlepšení, léčbu raději ukončete a nahraďte ji jinou. V opačném případě se doporučuje lžička echinacea tinktura nebo sirupu třikrát denně. Nejlépe od prvních příznaků onemocnění.
Pokud si ale nechcete echinaceu kupovat, můžete ji snadno vypěstovat doma. Nepotřebuje speciální péči. Stačí ji čas od času zalít. Může vám tak posloužit jako okrasná květina, kterou následně využijete pro zlepšení své imunity. Skliďte postupně celou rostlinu. Začněte natí, kterou odeberte už v období květu, případně až po vykvetení. Kořeny sbírejte až na samém konci, tedy na podzim.