Z pestré nabídky filmových dokumentů o cestování a sportech v přírodě se nejvíce velkomeziříčským divákům líbil film o mimořádně zdatném americkém lezci Alexu Honnoldovi. Za ním se o jeden hlas umístil film Pygmejové – děti džungle, který přiblížil život a zvyky nejmenších lidí planety, civilizací neposkvrněných Pygmejů. A třetím nejhezčím filmem byl podle místních The Empty Quarter o výpravě do nitra jedné z největších pouští na světě, do stejnojmenné pusté končiny na Arabském poloostrově.
Letos v březnu šlo tedy o již čtvrté filmové promítání o extrémních sportech a konalo se minulou sobotu ve Velkém Meziříčí v místním kině. Bezmála pětihodinové promítání začalo krátce po sedmnácté hodině a končilo před půl jedenáctou večer. Mezi dvěma bloky byla opět přestávka s tradičním pohoštěním zdarma. Na programu bylo celkem osm filmů, včetně bonusového, třiapadesát minut dlouhého snímku Autana o trojici horolezců, kteří se vydali do Amazonie pokořit stolovou horu Cerro Autana.
Při Honnoldově lezení se divákům tajil dech
Podle místních diváků nejúspěšnější film Honnold 3.0 o americkém lezci Alexi Honnoldovi nezvítězil jen tak náhodou. Jeho lezení velkých stěn bez jištění nahánělo husí kůži už jenom při pohledu na filmové plátno. Ti, kteří viděli Alexův předešlý film Alone on the wall, říkají, že nový film Honnold 3.0 ten předešlý minimálně třikrát překonává. A nemýlili se.
Honnold je člověk, který si na jednu z největších skalních stěn vzal z lezeckých pomůcek jen lezečky a pytlík na magnesium. Pokud byste takového kluka potkali na ulici, tak byste asi neřekli, že se chystá přelézt 700 metrů vysokou severozápadní stěnu masívu Half Dome v Yosemitech. Krom toho vylezl opět sólo stylem, tedy bez jištění, cestu Moonlight Buttress (400 m).
Další úchvatné projekty na sebe nenechaly dlouho čekat. Z mnoha jiných jsou to například sólo přelezy tří největších stěn na Mount Watkins, El Capitanovi a Half Domu v jednom dni. Zlezl 1500 metrů těžkého terénu za pouhých 18 hodin – a to jednu z nich zdolal v noci za pouhého svitu svojí čelové baterky. Přitom schopným lezeckým týmům by to zabralo týden.
Film o Pygmejích nutil k zamyšlení
Fotograf Ivan Bulík přešel Afriku skrz na skrz, toužil najít a zachytit život a zvyky nejmenších lidí planety – civilizací neposkvrněných Pygmejů. Začíná hledat ve Středoafrické republice, kde ho místní domorodci převedou přes hranice válkou zmítaného Konga. Při dobrodružném přechodu se vyhýbá místním rebelům, pozoruje pralesní slony i nížinné gorily. Nakonec se mu sen splnil. Hluboko v džungli se spřátelil s kočujícími Pygmeji, kteří ho zaučí do tradičního způsobu života lovců a sběračů. Ve filmu zaznělo ale také naléhavé poselství – v ještě nedávné minulosti byli Pygmejové bráni do otroctví, za válek byli loveni jako zvěř pro kanibalské rituály a dodnes jsou kvůli nerostnému bohatství vyháněni ze svého domova, kterým je obvykle deštný prales. „Na každém mobilu či notebooku jsou stopy jejich krve,“ varoval film.
Festival finančně, materiálně a mediálně podpořily Město Velké Meziříčí, Nápoje Měřín Dlouhý, Uzenářství Sláma Velká Bíteš, týdeník Velkomeziříčsko, Internetová televize VM, Novinyvm, Žďárský deník a web Města Velké Meziříčí.
Příští promítání, jubilejní páté, se v našem městě bude konat opět na podzim.
Zdroj: http://www.mestovm.cz/cs/mestsky-urad/aktuality/8490-4-rocnik-filmoveho-festivalu-expedicni-kamera-probehl-ve-velkem-mezirici