Kácení lípy v Pivovarské ulici

Protože je tato dřevina ve špatném zdravotním stavu a roste na velice frekventovaném místě, bude její pokácení provedeno Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje, územní odbor Prachatice, který si bude práce řídit ve spolupráci s městskou policií.

Vzhledem k tomu, že se setkáváme s negativními reakcemi na jakékoliv kácení dřevin ve městě, informujeme touto cestou občany, co všechno kácení lípy předcházelo.

Již několik let opakovaně řešíme problémy se spadem suchých, velmi silných větví lípy, které ohrožují nejen chodce, ale i automobily, které jsou zde zaparkované. Jedna z padajících větví dokonce silně poškodila i stříšku nově zbudovaného stání na kontejnery a bylo jen dílem náhody, že nikoho nezasáhla.

V důsledku toho byl Městským úřadem Prachatice, odborem životního prostředí, přizván ke spolupráci dendrolog Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích a byl požádán o vyhodnocení zdravotního stavu předmětné lípy. V říjnu 2012 proběhlo místní šetření a zhodnocen zdravotní stav lípy se závěrem, že mohutná lípa byla vysazena původně na mírném návrší, které bylo opakovanými zásahy do terénu nevhodně upraveno do současné podoby. Lípa je stromem se zcela symetrickou, pravidelnou, jednotnou korunou odvětvenou do výšky 8 metrů. V době místního šetření byl strom již odlistěn, v koruně byla viditelná jediná slabá větev o průměru asi 4 cm. Kořeny a kořenové náběhy byly obnažené, pod několika kořeny menší dutiny. Na kmeni byla nalezena jedna dutina po odříznuté větvi, rozměry 10×15 cm, dutina má zavalené okraje. Strom působil na svém stanovišti vysloveně dominantním dojmem, v okolním terénu nebyly v době místního šetření nalezeny praskliny nebo trhliny, nasvědčující pohybu nebo uvolnění kořenů. Několik prasklin bylo zjevných v betonové podezdívce, která obepíná pozemek. Po zvážení všech okolností doporučil dendrolog  AOPK České Budějovice strom zachovat, vhodně prořezat korunu s cílem jejího odlehčení.

Na toto doporučení byla provedena v září 2013 odborná prořezávka certifikovaným arboristou, součástí byl i vizuální průzkum dřeviny.  Řez byl proveden s využitím vysokozdvižné plošiny a pomocí stromolezeckých prostředků, díky tomu bylo možné prohlédnout strom až na samý vrchol koruny. Na základě toho mohl arborista posoudit symptomy zdravotního stavu stromu a konstatoval, že strom má nedostatečný kořenový prostor, povrchové poškození odhalených kořenů, malé skvrnité listy, dřívější opad listů než u ostatních lip ve městě, prosychání periferních partií stromu, bez výrazných vad či poškození na kmeni a v koruně. Na strom působí negativní vlivy jako jsou vyšší dávky imisí z blízkého kruhového objezdu, solení přilehlé komunikace v zimním období, díky vyvýšenému stanovišti strom trpí suchem, zpevněná plocha (asfalt) kolem dokola stromu znemožňující kořenovou respiraci. Na základě výše uvedeného stanovil závěr, že strom na první pohled nevykazuje výrazné známky poškození či vad na kmeni a v koruně. Při bližším průzkumu ovšem lze pozorovat známky zhoršeného zdravotního stavu. Především prosychání periferních partií stromu ukazuje na zhoršené podmínky, v kterých se strom nachází. Listy jsou velmi malé a trpí skvrnitostí pravděpodobně houbového původu. I když tato skvrnitost nemá významný vliv na celkový zdravotní stav stromu, poukazuje na nižší odolnost vůči stresovým faktorům z okolního prostředí. Největším problémem je absolutně nedostatečný kořenový prostor. Strom se nachází na vyvýšené zídce, jejíž plocha neodpovídá ani průměru koruny. Pro správnou funkci (statickou, respirační) kořenového systému by plocha, na níž se kořeny rozprostírají, měla odpovídat alespoň 1,5 násobku koruny. Díky malé ploše volné půdy okolo kmene a souvislé ploše asfaltu, který strom ze všech stran obklopuje, trpí strom suchem a nedostatečnou kořenovou respirací. Kořeny na jižní straně jsou odhaleny a poškozeny. Dá se předpokládat, že díky tomuto poškození se do kořenového systému již dostali nežádoucí patogeny. Jak daleko do dnešního dne poškodili kořenový systém nelze určit. Strom má díky vysoko vyvětvené koruně posunuté těžiště směrem vzhůru. Pravděpodobnost vývratu je tím pádem vyšší, než u jiných srovnatelných jedinců. Blízkost kruhového objektu a frekventované komunikace jen zvyšují počet stresových faktorů, které na strom působí. Do budoucna je třeba zvážit klady i zápory, která přináší ponechání stromu na stanovišti. V tuto chvíli se strom jeví jako rizikový.

K posouzení zdravotního stavu dřeviny byla v říjnu 2013 přizvána komise životního prostředí, která byla seznámena s odbornými posudky. Komise doporučila jejich předložení radě města, která na základě výše uvedeného schválila podání žádosti o kácení dřevin rostoucích mimo les podle §8 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Zdroj: http://www.prachatice.eu/kaceni-lipy-v-pivovarske-ulici


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup