BOHUMÍN – Bohumínská radnice chce motivovat domkaře k výměně starých kotlů za nové nízkoemisní. Zdejší zastupitelé dnes proto dali zelenou bezúročným půjčkám. Lidé si tak od města budou moci na výměnu kotle půjčit až třicet tisíc korun. Město na tzv. kotlíkové půjčky vyčlenilo až půl milionu korun.
V Bohumíně momentálně běží hned několik ekologických projektů, například kampaň Chovám se ekologicky či možnost bezúročných půjček pro napojení na kanalizaci. Radní Bohumína se proto zamýšleli i nad tím, čím výměnu kotlů podpořit. O tzv. kotlíkové dotace, které jsou společným projektem Ministerstva životního prostředí a Moravskoslezského kraje, je sice zájem, ale přesto lidé nad jeho pořízením váhají. Od února 2012 se zatím díky kotlíkovým dotacím vyměnilo v kraji celkem 629 kotlů, z nich bylo 33 z Bohumína, Rychvaldu a Dolní Lutyně.
„Zjistili jsme, že dost lidí by si starý kotel za ten nízkoemisní vyměnilo i za pomoci státní dotace, ale bohužel nemají dostatek prostředků na jeho pořízení, protože peníze dostanou až po nákupu kotle. Naše bezúročná kotlíková půjčka by jim měla pomoci toto období překlenout. Chceme tím motivovat právě ty domkaře, kteří zatím s výměnou starého kotle za nový váhají,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že studie dokládají, že domácí topeniště se na kvalitě ovzduší nemalou měrou podílejí. „Domkařům by proto nemělo být lhostejné, co dýchají oni sami a také jejich sousedi,“ doplnil Lumír Macura.
Městská kotlíková půjčka má proto přímou vazbu na kotlíkové dotace. Protože Národní program přichází i s novinkami a rozšířeními, je možné nově žádat o dotaci také na výměnu kotlů na tuhá paliva za plynové či zplyňovací kotle. Výše dotace na jeden kotel se podle jeho typu pohybuje od 15 do 60 tisíc korun. Výzva kraje a státu běží až do června 2014, podrobnosti zde.
Bezúročná půjčka města se proto týká nejen domkařů, ale také těch, kteří bydlí v bytech a topí pomocí tuhých kotlů. Podmínkou pro její získání je vlastnit dům či byt na území Bohumína a nic městu nedlužit. K žádosti o půjčku musí lidé předložit potvrzení o poskytnutí státní dotace a rovněž rozpočet nákladů na výměnu kotle. Půjčku pak musí splatit do dvou let od podpisu smlouvy. Formulář k žádosti najdou lidé na stránkách města v sekci Radnice, kategorii Styk s občany, v záložce Formuláře (odbor životního prostředí). Zájemci o půjčku získají podrobnosti ke kotlíkové půjčce na odboru životního prostředí a služeb. Kontaktní osobou je Ivana Balgová (e-mail: balgova.ivana@mubo.cz, tel.: 596 092 187, kancelář č A 215).
Ze sčítání lidu z roku 2011 vyplynulo, že v domácnostech ČR je téměř 55 tisíc kotlů na tuhá paliva. Moravskoslezský kraj má přímo v nejexponovanějších částech Ostravsko-karvinské aglomerace jednu z nejvyšších hustot lokálních topenišť v rámci České republiky. V první desítce se nachází pět moravskoslezských obcí, Orlová a Bohumín zaujímají první dvě místa.
V Bohumíně už teď poskytují bezúročné půjčky až 30 tisíc korun na kanalizační přípojky. Žádat o ně mohou majitelé domů v Bohumíně, kteří je chtějí napojit na stávající či nově budovanou kanalizaci, která odvádí splaškové vody do zdejší čistírny odpadních vod. Prozatím město poskytlo 6 kanalizačních půjček za 180 tisíc korun.
Zdroj: http://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/15929-radnice-v-bohumine-nabizi-kotlikovou-pujcku-na-vymenu-starych-kotlu.html