Čerpání evropských dotací v našem městě

eura

Nedávno proběhla v regionálních zprávách informace o tom, jak si města Moravskoslezského kraje vedou v čerpání evropských peněz z operačního programu MSK. Výsledky našeho města a regionu jsou více než příznivé. V kategorii měst od 5 do 50 tis. obyvatel jsme se umístili čtvrtí v kraji se šesti úspěšnými žádostmi a čerpáním 90 mil. Kč. Před námi byla jen města Český Těšín se šesti projekty a 182 mil. Kč čerpaných peněz, Třinec – 4 projekty a 103,6 mil. Kč a Kopřivnice – 10 projektů a 103,2 mil. Kč. Za námi je na pátém místě město Odry – 8 projektů a 75,8 mil. Kč.

V kategorii měst do 5 tis. obyvatel bylo velice úspěšné i město Břidličná, na čtvrtém místě v pořadí se 3 projekty a 42,9 mil. Kč čerpaných peněz. První bylo město Štramberk – 4 projekty a 57,6 mil. Kč, Čeladná – 1 projekt a 46,9 mil. Kč, Velká Polom – 3 projekty a 46,6 mil. Kč. Za městem Břidličná se umístila Horní Suchá – 2 projekty a 34,1 mil. Kč. K tomu je nutno přičíst ještě čerpání evropských peněz Sdružením obcí Rýmařovska – 2,5 mil. Kč, jako jedním z 5 krajských mikroregionů využívajících tuto možnost.

Troufám si napsat, že kdyby bylo možné toto srovnání provést za všechny dotační tituly, kterých města mohla nebo stále mohou ke svému rozvoji využívat, pak by naše umístění bylo ještě mnohem lepší. Velmi významné čerpání evropských, národních i krajských peněz máme např. ze Státních fondů životního prostředí, dopravní infrastruktury, rozvoje bydlení, Leadru + a řady dalších a tyto peníze nám za posledních 10 – 12 let pomohly změnit naše město k lepšímu a řešit řadu jeho palčivých problémů, případně vytvořit pro jeho obyvatele nové užitné hodnoty a učinit jim tak život ve městě příjemnějším.

Co je příčinou tak dobrého výsledku města a regionu? Myslím si, že je to především existence a kvalitní personální obsazení odboru životního prostředí a regionálního rozvoje (v současné době jsou oba odbory už vzájemně oddělené) a shoda zastupitelů města, kteří přijali možnost zvelebit město a řešit jeho problémy za pomocí evropských i národních dotací jako základní tezi a cíl svojí práce. Podařilo se jim v předstihu zformulovat základní potřeby města a připravit postupy,  jak v novém plánovacím období EU peníze získat a jak připravit na čerpání dotací i další obce mikroregionu. Pracovníci odboru pak odvedli velké množství administrativně náročné a složité práce, s jejímiž výsledky se můžeme ve městě setkat na každém kroku. K výborným výsledkům pomohl také aktivní přístup příspěvkových organizací města – Bytermu, Střediska volného času, muzea a školských zařízení, v regionu pak spolupráce obcí ve Sdružení obcí Rýmařovska,  Místní akční skupiny Rýmařovsko a manažeři těchto sdružení.

 

Zdroj: http://www.rymarov.cz/titulni/5945-cerpani-evropskych-dotaci-v-nasem-meste


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup